04.04.2018 14:27

22. Divadelní Flora potrvá jedenáct dnů a pozve diváky na téměř devět desítek akcí

Od 10. do 20. května bude Olomouc hostit 22. ročník festivalu Divadelní Flora. Mezinárodní nesoutěžní přehlídka nabídne 29 představení v hlavním programu, dohromady pak – na dvanácti místech – přes osmdesát akcí. Do univerzitního města dorazí divadelníci z devíti zemí.

Součástí festivalových aktivit budou nejen divadelní produkce, ale i koncerty, besedy, workshopy, semináře, instalace či projekce. V rámci DF proběhne dvoudenní teatrologická konference, knižní výstava Book Me a edukativní program FloraLab, jehož se zúčastní na čtyři desítky studentů uměleckých a uměnovědných oborů z Prahy, Brna, Olomouce a Bratislavy.

Tradičním rysem Divadelní Flory je dramaturgická vyhraněnost – její letošní motto zní: Proti zdi. „Publikum bude konfrontováno s mnoha nevšedními příběhy nekonformních hrdinů – strůjců radikálních gest, ale také směšně klopýtajících outsiderů,“ komentuje volbu leitmotivu ředitel festivalu Petr Nerušil a dodává: „Jejich smělé i trapné peripetie, chtěné i bezděčné – a často opakované – »nárazy do zdi« zdivadelňují a komentují výrazné režijní persony svébytného inscenačního stylu.“ Vedle aktuálně oceňovaných tuzemských činoherních inscenací (Ceny Divadelních novin a české divadelní kritiky či Cena Thálie) nabídne Flora také několik exkluzivních zahraničních titulů – v Olomouci se tak bude prezentovat například německá nezávislá scéna (Landungsbrücken Frankfurt) i přední slovenská repertoárová divadla – soubor nitranského Divadla Andreja Bagara nebo činohra Slovenského národního divadla, která své zpracování Sofoklovy Antigony představí v Moravském divadle krátce po bratislavské premiéře. Netradiční „ne-akademickou lekcí“ Písek v očích se v Olomouci poprvé uvede jedna z nejpodnětnějších osobností současného evropského divadla – v Berlíně žijící libanonský režisér a vizuální umělec Rabih Mroué. Po dvou letech se v titulní roli inscenace Philoktet (Volkstheater Vídeň) na festival vrací hvězda předloňského ročníku – kmenová herečka Berliner Ensemble, Rakušanka Stefanie Reinsperger. Domácí, olomouckou tvorbu zastoupí spolupořadatelské Divadlo na cucky, které odpremiéruje autorskou inscenaci Opletal mladého režiséra Michala Háby.

Performativní část Flory vymezí historicky nejrozsáhlejší festivalové mapování zajímavých „visegrádských počinů“ na tomto poli. „Rozhodli jsme se pro výběr výjimečných děl, která mezi produkcemi visegrádských zemí výrazně ční. Letošní žánrově rozmanitá kolekce startuje novou etapu v pojetí tradiční festivalové sekce, kterou chceme v budoucnu koncipovat jako reprezentativní bienále,“ poznamenává k performativní linii festivalového programu její dramaturg Jan Žůrek. Na Floře se představí tanečníci a performeři nejen ze všech zemí V4, ale i ze zámoří. Mezi nejatraktivnější tituly přehlídky bude patřit například inscenace Solos budapešťské formace Hodworks, duet Untied Tales slovenského choreografa Petera Jaška a kanadské tanečnice Clary Furey, polský taneční titul Melancholia Jakuba Lewandowského či slovensko-venezuelská koprodukce A Solo for Mr. Folk.

Letošní Flora do svého programu zařadila nebývalé množství hudebních produkcí a především spoustu otevřených besed věnovaných všem inscenacím hlavního festivalového programu. „Po loňské pozitivní zkušenosti jsme tento typ práce s publikem zásadně rozšířili a diváci se mohou těšit na debaty s řadou inspirativních tvůrců i interpretů. Mám radost, že se do diskusí jistě zapojí také česko-slovenská sestava vysokoškolských studentů divadelních oborů, kteří budou v Olomouci po celou dobu akce. Věřím, že si všichni opět užijeme i mnoho neformálních setkání
a Flora bude každý den až do nočních hodin fungovat jako spontánní platforma pro tříbení názorů a navazování podnětných i perspektivních kontaktů,“ říká Nerušil.

www.divadelniflora.cz

Autor článku: Zdeněk Vévoda