26.01.2017 10:45

Soubor Depresivní děti touží po penězích uvádí 31. ledna premiéru inscenace Sen o říší krásy

Umělecký gang Depresivní děti touží po penězích uvádí 31. ledna premiéru nové inscenace Sen o říší krásy. Jde o adaptacizapomenuté hry z roku 1907 českého dekadenta Jiřího Karáska ze Lvovic. Ten sejako jeden prvních v Čechách otevřeně přihlásil ke své homosexualitě. V dramatu,které bylo původně obsazeno výhradně muži, se tentokrát představí pětšarmantních hereček ve věku od 18 do 70 let. Proč jít na hru, která se od smrtisvého autora nehrála? A v čem je stále aktuální? Na to se přijďte podívat do Venuševe Švehlovce. V režii Jakuba Čermáka uvidíte Vandu Hybnerovou a nejen ji.

Všemi milovaný císař Dorian objeví jednoho dne pod svým okem stín „hluboký jako smrt“. Začíná stárnout, což v Říši krásy znamená jediné: jeho konec. Mnoho slz se ale pro něj ronit nebude. Přichází spanilý chlapec Adrian, jeho nástupce. Ovšem řád, který se zdá být brzy znovu nastolen, získává povážlivou trhlinu…

„Jsem přesvědčena, že v současnosti je hra daleko aktuálnější než byla v době, kdy byla napsána, to jest před více jak 100 lety. Touha a hon za dokonalou krásou, tedy tou vnější, je krédo dnešní doby. Odmítání stáří, potlačování projevů stárnutí, strach z ošklivé smrti…to je současná titulní strana pro krásný život. Je to byznys s ďáblem…,“ říká Vanda Hybnerová, která ztvární titulní roli, postavu císaře Doriana. „Moje postava je císař, který přestává být krásný, protože jednoduše stárne a nejde to zastavit, stáří je chyba, která se neodpouští.“

Dekadence, krása příchodu a odchodu, jed ukrytý v parfému a pět nádherných žen na jevišti. Proč autoři zvolili právě ženské obsazení? „Sen o říši krásy je v podstatě gay drama s fantazijními motivy, a právě proto se mi jej nechtělo obsazovat muži, i kdyžsamozřejmě pojem krásy patří i k nim. Ženské obsazení nám ve spojitosti se současným trendem krásy z barevných časopisů a přehlídkových mol přišlo více aktuální. Pro mě je tato hra něco jako dekadentní ornament. Snažili jsme se najít pro ni odpovídající tvar, který bude vycházet z jeho zdobnosti a zároveň bude současný. Pracujeme s projekcemi, s různě deformovaným zvukem, ale nejvíc mě baví samotné obsazení. Na naše herečky se vydržím dívat hodiny,“ říká Jakub Čermák, šéf souboru Depresivní děti touží po penězích a režisér představení Sen o říši krásy.

http://www.venuse-ve-svehlovce.cz/

Autor článku: Jana Stanulová

Soubor Depresivní děti touží po penězích uvádí 31. ledna premiéru inscenace Sen o říší krásy

Inscenace

19.10.2017

Mladoboleslavské divadlo uvede inscenaci Deburau

První premiérou nové divadelní sezony v městském divadle v Mladé Boleslavi bude inscenace Deburau. Autory původního scénáře jsou dramaturgyně Lenka Smrčková a režisér Pavel Khek. Inscenace Deburau je volně inspirována životním příběhem nejslavnějšího mima s českými kořeny.

19.10.2017

Britská inspirace českého Saturnina ožije na Kampě

Dokonalá pitomost – tak se jmenuje hra britských autorů Davida a Roberta Goodalových ověnčená Cenou Laurence Oliviera za nejlepší komedii roku, kterou v neděli 22. října uvede poprvé na českých jevištích Divadlo NaHraně na pražské Kampě. Novinka oživuje populární dvojici charismatického gentlemana Bertieho Woostera a jeho vychytralého, sarkastického sluhy Jeevese, které přivedl na svět známý britský humorista Sir P. G. Wodehouse.

18.10.2017

Královéhradecké Divadl Drak uvede premiéru autorské inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna

21. dubna 2017 od 18 hodin bude mít v Divadle Drak premiéru inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna. Autorská inscenace pro diváky od 3 let vypráví příběh holčičky, kterou dědeček pošle do úlu pro med. Holčička se na své dobrodružné cestě za sladkým pokladem setkává s řadou překážek, učí se pokoře a trpělivosti a dozvídá se, jak se včely rodí, čím se živí, co mají na práci, jak spolu mluví a jak vzniká med.