03.04.2017 10:58

Přehlídka dětských divadelních souborů Ostravská Lokálka 2017

Divadlo loutek Ostrava bude poprvé hostit krajskou přehlídku dětských divadelních souborů Ostravská Lokálka. Uskuteční se 7. a 8. dubna, představí se 11 souborů a 120 dětských herců. Nejlepší postoupí na celostátní přehlídku dětského divadla Dětská scéna 2017. ČTK to řekla předsedkyně pořádajícího spolku THeatr ludem Hana Volkmerová.

„Dosud se vždy tyto krajské přehlídky konaly v různých kulturních domech či střediscích. Většinou tam, kde dětská divadla se svými vedoucími zkoušela. Letos poprvé budou mít malí herci profesionální zázemí," řekla. Dodala, že soubory mohou využívat všeho, co mají k dispozici profesionální herci, například šatny či osvětlovače.

Ostravská Lokálka je určena pro dětské soubory, v nichž převažují děti ve věku od sedmi do 16 let. A i když jde o dětská divadla, pohádky rozhodně nejsou tím hlavním, co děti hrají. „Témata her jsou většinou daná tím, co samotné děti zajímá. Jedna hra je například inspirovaná deníkem Anny Frankové. Jiná zase strachem z pavouků," řekla Volkmerová.

Mluvčí Divadla Loutek Klára Šebestová ČTK řekla, že přehlídka se bude konat na hlavní i alternativní scéně divadla. „Jejím smyslem je prezentace dětských divadelních souborů, předávání zkušeností a vzájemná inspirace všech zúčastněných z řad dětí i pedagogů," uvedla. Dodala, že součástí Lokálky budou i besedy a tvůrčí dílny. Představení podle ní budou přístupná nejen samotným souborům a pedagogům, ale také zájemcům z řad veřejnosti.

Autor článku: ČTK: dvc, hj

Přehlídka dětských divadelních souborů Ostravská Lokálka 2017

Amatérské divadlo

22.05.2018

9. ročník Vršovického festivalu talentů – Divadelní defilé paradigmat existenciální filozofie

Letošní ročník nabízí zcela novou obsahovou a formální rovinu pedagogické a divadelní činnosti našeho Studia. Poprvé se všechny věkové kategorie cíleně zaměřily na univerzální lidské témata naší existence, které autorsky zpracovaly do samostatných divadelních představení s jednotnou formou malého obchůdku – kiosku. Vznikla tak mozaika generačních pohledů, či postojů konkrétní kohorty mladých lidí vůči základním životním otázkám.

19.05.2018

Týden uměleckého vzdělávání představí amatérskou tvorbu

Po celé republice dnes začíná Týden uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby. Jeho cílem je upozornit na rozmanitost uměleckého vzdělávání a na aktivity těch, kdo se umělecké tvorbě věnují jako amatéři. Každý ročník týdne má svou tvář, vybranou osobnost ze světa české kultury, pro rok 2018 se jí stal houslový virtuóz Pavel Šporcl.

16.05.2018

Workshopy Divadelního Pikniku Volyně 2018

Přinášíme vám nabídku seminářů na letošním Divadelním Pikniku Volyně. Přehlídka mění svou koncepci, termín i parametry. Nově proběhne v prvním prázdninovém týdnu od 29. června do 7. července 2018, nabídne více inscenací v hlavním programu, rozmanitý doprovodný program a tábor pro děti. Díky rozšíření přehlídky vznikne i jedinečný prostor pro komplexní vzdělávání zaměřené výhradně na činohru a hudební divadlo.