07.09.2017 11:11

Divadlo Feste: nové působiště, nové projekty

Divadlo Feste vstupuje se započatou sezónou do nového hracího prostoru INDUSTRA v ulici Masná. Do konce roku tam divadlo uvede dvě české premiéry a tradiční Festival scénických čtení Specific 2017, který letos unikátně doprovodí kolokvium o španělském současném divadle pořádané Ústavem románských jazyků a literatur.

Kromě této produkce zrealizuje Feste několik představení mimo Brno a také se zapojí do divadelního života Prahy, kde uvede na konci října část festivalu Specific a vystoupí s Mocí bezmocných Václava Havla na festivalu Příští vlna/Next Wave.

Feste se také nově bude dramaturgicky podílet na programu pro projekt Industra STAGE, který bude do Brna přivážet přední české divadelní soubory.

Španělsko. Drama.
Skutečnost. Lže.

Sezónu 2017/2018 otevře Feste zpočátku října, a to čtyřdenním Festivalem scénických čtení SPECIFIC 2017. Festival již sedmým rokem přinese do českého divadelního prostředí nové překlady současných dramatiků zvolených zemí. Po skandinávské vlně (2015 – Norsko, 2016 – Finsko) směřujeme letošní festival do Španělska.

Letos navíc doprovodí SPECIFIC zcela výjimečná událost. Souběžně s festivalem scénických čtení proběhne Kolokvium o současném španělském jazyce pořádané Ústavem románských jazyků a literatur, které se účastní více jak desítka expertů na hispánské a španělské drama z celého světa. Mottem celé akce je Španělsko. Drama. Skutečnost. Lže.

SPECIFIC 2017 proběhne od 5. do 8. 10. 2017 v Brně v lokacích v prostředí okolí Industry, a pak od 27. do 28. 10. 2017 v Praze.
V brněnské části programu premiérově uvedeme texty:
5. 10. Carlos Contreras Elvira: Verbatim Drama (2010), režie Michal Hába
6. 10. Alberto Conejero: Maďaři (2010, režie Adam Steinbauer
7. 10. Pablo Gisbert: Kino hoří a deset lidí hoří (2011), režie Tereza Říhová
8. 10. Juan Mayorga: Le Brunova metoda ke štěstí (2008), režie Martin Františák.

Jakub Čermák a Michal Skočovský

Do konce roku 2017 budou s DF spolupracovat mladí režiséři Jakub Čermák a Michal Skočovský.

Inscenace, která vzniká dramatizací románu marockého spisovatele a výtvarníka Mahi Binebine Boží koně, sezónu divadla otevírá. První zkouška proběhla 4. září, premiéra proběhne 19. listopadu za přislíbené účasti autora. Román vychází ze skutečné události: při sérii teroristických útoků zemřelo v marocké Casablance v roce 2003 41 osob, z toho 31 civilistů. Režisér a performer Jakub Čermák je spojen s pražským souborem Depresivní děti touží po penězích, podílí se na řadě autorských projektů a pracuje také na zahraničních produkcích.

Hned vzápětí začne s Feste spolupracovat Michal Skočovský, který nazkouší text kmenového režiséra a dramaturga Feste Jiřího Honzírka, Wunder Baum. Hlavním tématem inscenace bude prekarizace práce, která se v posledních dvou letech stává bodem v programech politických stran a hojně se o ní diskutuje v mediálním a akademickém prostředí. Michal Skočovský spolupracuje s divadly napříč českou a slovenskou republikou, během studií absolvoval stáž v Londýně. Termín premiéry je předpokládán na polovinu prosince.

Šašek Feste vstupuje do druhé dekády své činnosti, děkuje za dosavadní přízeň a brousí si zuby na všechnu další.

http://www.divadlofeste.cz/

Autor článku: Kristýna Břečková

Divadlo Feste: nové působiště, nové projekty

Zprávy

18.10.2017

Ve věku 92 let zemřela dnes herečka Viola Zinková

Ve věku 92 let zemřela dnes ráno herečka Viola Zinková, bývalá manželka divadelního režiséra Jana Grossmana (1925-1993). ČTK to oznámil její přítel Jan Šmíd. Zesnulá působila v někdejším Divadle E. F. Buriana a často spolupracovala s rozhlasem.

18.10.2017

Pražské Quadriennale 2019 se po 12 letech vrátí na Výstaviště

Čtrnáctý ročník Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru se odehraje od 6. do 16. června 2019 v areálu pražského Výstaviště, kam se vrátí po 12 letech. Již první ročník PQ v roce 1967 proběhl na tomto místě v dnes již neexistujícím Bruselském pavilonu. PQ, které dlouhodobě mapuje a představuje nejnovější trendy scénografie i architektonické práce s divadelním prostorem, nabídne v roce 2019 tři soutěžní kategorie: Výstavu zemí a regionů, Výstavu divadelní architektury a prostoru a Studentskou výstavu.

17.10.2017

Divadlo Na Jezerce pokřtilo knihu a oslavilo tak 15. divadelní narozeniny

Patnáctiletá historie Divadelní společnosti Jana Hrušínského se vešla na 240 stran reprezentativní publikace, kterou pro své diváky připravili Jan Hrušínský a grafička Barbora Hrušínská jako narozeninový dárek. Slavnostní křest se uskutečnil v Divadle Na Jezerce v úterý 17. října. Výpravnou divadelní knihu pokřtili stálí spolupracovníci a podporovatelé Jezerky, profesor Martin Hilský, herec Jaroslav Dušek a režisér Jan Hřebejk.