09.08.2017 09:17

Agentura Dilia bude poskytovat práva k Foglarovi

Práva k užití díla Jaroslava Foglara v divadle, filmu, televizním vysílání a na internetu bude poskytovat agentura Dilia. Začala zastupovat Skautskou nadaci Jaroslava Foglara, která právy disponuje. ČTK o tom dnes informoval za nadaci Milan Vítek. Jako jedna z prvních nových adaptací Foglarových příběhů bude inscenace Záhada hlavolamu v říjnu v Divadle Minor.

„Divadelní a filmoví umělci nyní znovu dostávají možnost užít při své tvorbě silné příběhy Jaroslava Foglara. Bezprostřední ohlas umělecké obce je velký, jako první uvede adaptaci Foglarových Stínadel pražské Divadlo Minor, a to již v říjnu tohoto roku,“ uvedl ředitel agentury Dilia Jiří Srstka.

Dilia bude nadaci poskytovat i poradenství při správě Foglarových práv pro užití v psané literatuře. Nadace uvedla, že příjmy z autorských práv Jaroslava Foglara bude distribuovat skautským oddílům v celé republice na opravy a výstavbu skautských kluboven, tak jak si to spisovatel, skautským jménem Jestřáb, za svého života přál.

Autorská práva tvoří nejcennější část pozůstalosti po autorovi knih pro děti a mládež. Nadace Jaroslava Foglara vznikla v roce 1996, po několika letech se ale ocitla v likvidaci. Neprošla totiž transformací, kterou ukládal nový nadační zákon.

Foglar zemřel v lednu 1999, bylo mu 91 let. Děti neměl a z příbuzných tehdy žil jen jeho synovec Petr, na kterého si ale spisovatel v testamentu nevzpomněl. V roce 2000 podal synovec žalobu, kterou se opakovaně zabývaly Obvodní soud pro Prahu 3 a Městský soud v Praze. Pravomocný verdikt padl v roce 2009. V roce 2012 pak Nejvyšší soud zamítl dovolání, které v roce 2009 Petr Foglar podal. Rozhodl tak s definitivní platností ve prospěch Nadace Jaroslava Foglara v likvidaci.

Po ukončení převodu majetku, který zatím spravoval likvidátor nadace, se hledala nadace nebo nadační fond s podobným posláním. O pozůstalost koncem roku 2012 projevila zájem Skautská nadace Jaroslava Foglara, která dosud pozůstalost přebírá.

Autor článku: ČTK hrm, jw

Agentura Dilia bude poskytovat práva k Foglarovi

Zprávy

18.10.2017

Ve věku 92 let zemřela dnes herečka Viola Zinková

Ve věku 92 let zemřela dnes ráno herečka Viola Zinková, bývalá manželka divadelního režiséra Jana Grossmana (1925-1993). ČTK to oznámil její přítel Jan Šmíd. Zesnulá působila v někdejším Divadle E. F. Buriana a často spolupracovala s rozhlasem.

18.10.2017

Pražské Quadriennale 2019 se po 12 letech vrátí na Výstaviště

Čtrnáctý ročník Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru se odehraje od 6. do 16. června 2019 v areálu pražského Výstaviště, kam se vrátí po 12 letech. Již první ročník PQ v roce 1967 proběhl na tomto místě v dnes již neexistujícím Bruselském pavilonu. PQ, které dlouhodobě mapuje a představuje nejnovější trendy scénografie i architektonické práce s divadelním prostorem, nabídne v roce 2019 tři soutěžní kategorie: Výstavu zemí a regionů, Výstavu divadelní architektury a prostoru a Studentskou výstavu.

17.10.2017

Divadlo Na Jezerce pokřtilo knihu a oslavilo tak 15. divadelní narozeniny

Patnáctiletá historie Divadelní společnosti Jana Hrušínského se vešla na 240 stran reprezentativní publikace, kterou pro své diváky připravili Jan Hrušínský a grafička Barbora Hrušínská jako narozeninový dárek. Slavnostní křest se uskutečnil v Divadle Na Jezerce v úterý 17. října. Výpravnou divadelní knihu pokřtili stálí spolupracovníci a podporovatelé Jezerky, profesor Martin Hilský, herec Jaroslav Dušek a režisér Jan Hřebejk.