08.03.2017 13:25

AMU má nové prostory v centru Prahy a používá nové logo

Nové prostory pro studenty všech tří fakult má Akademie múzických umění. Jsou v historickém domě U Bílého jelena v ulici Tržiště přímo naproti americkému velvyslanectví. Škola chce jít proti trendu stavět kampusy za městem, chce vracet studenty do centra města. „Je to pro nás důležitý bod, který chceme i nadále akcentovat,“ řekl dnes novinářům prorektor školy Filip Suchomel. V původně barokním domě, který se rekonstrukcí pro potřeby školy rozšířil, budou ateliéry, učebny, dílny, laboratoře jazykové i filmové.

V historických sklepeních pod domem mají nově své učebny Katedra jazzové skladby a Katedra bicích nástrojů HAMU a podkroví s dřevěnými trámy sídlí Katedra scénografie DAMU. Rektor AMU Jan Hančil připomněl, že dům se podařilo získat díky iniciativě bývalého rektora Ivo Mathého a nabízí 2300 metrů čtverečních užitné plochy. Kromě učeben má i nově zastřešené atrium, které může sloužit příležitostným školním uměleckým produkcím i jako místo setkávání.
V místě s přísnou památkovou ochranou dostal dům venkovní prosklený výtah a moderní technologie. „Náklady byly 48,6 milionu korun, z toho 42 miliony byly dotace od ministerstva školství, 6,5 milionů z vlastních zdrojů školy,“ uvedl kvestor AMU Ladislav Paluska. Při rekonstrukci byly zachovány původní transportní vikýř do dvora nebo ornamentální kovové zábradlí. Opravou prošly konstrukce krovů, vyměněna byla střešní krytina, repasována schodiště, renovovány hodnotné historické podlahy, zrestaurovaná dřevěná pavlač procházející druhým patrem.

Do letního semestru AMU také vstupuje s novým vizuálním stylem. „Ten skvěle vyjadřuje základní poslání AMU jako kulturní a vzdělávací instituce; spojuje klasickou uměřenost a čistotu grafického výrazu s hravostí a variabilitou,“ řekl Hančil. AMU není jen vzdělávací institucí, provozuje dvě divadla, má koncertní činnost, dvě nakladatelství, zvukové studio či filmovou laboratoř. Nový vizuální styl Martina Strnada a Filipa Heyduka umožňuje promyšlené propojení těchto identit do jednoho celku, který svým částem nabízí výraznou autonomii a zároveň posiluje značku AMU, řekl. Heyduk se Strnadem vzali za základ loga písmena A a MU, které kombinují a doplňují s dalšími literami popisujícími vždy danou fakultu nebo divadlo, nakladatelství či další aktivity školy. V létě přejde AMU také na nové webové stránky.

https://www.amu.cz/

Autor článku: ČTK: Markéta Horešovská, mal

AMU má nové prostory v centru Prahy a používá nové logo

Zprávy

19.01.2018

Výstava ukazuje herečku Vlastu Fialovou jako ženu mnoha tváří

Jako ženu mnoha tváří a mimořádného talentu představuje herečku Vlastu Fialovou nová komorní výstava v Dietrichsteinském paláci v Brně. Moravské zemské muzeum ji připravilo ke dvěma výročím. Herečka celoživotně spjatá s Brnem by 20. ledna oslavila 90. narozeniny, 13. ledna uplynulo 20 let od její smrti.

18.01.2018

Pozvánka na slavnostní uvedení knihy Stůňu touž nemocí – Julius Zeyer a Jan Lier v zrcadle vzájemných dopisů

Slavnostní uvedení knihy Stůňu touž nemocí – Julius Zeyer a Jan Lier v zrcadle vzájemných dopisůproběhne symbolicky 29. ledna, ve výroční den úmrtí Julia Zeyera. Od 18 hodin vás v Café Montmartre (Řetězová 7, Praha 1) čeká čtení z dopisů v podání Karla Dobrého a Cyrila Dobrého a houslové sólo ze Sukovy scénické hudby k Radúzovi a Mahuleně, které zahraje Lucia Fulka Kopsová. Úvodní slovo bude mít a večerem provede profesor Přemysl Rut. 

18.01.2018

Vyberte nejlepší taneční výkony a choreografii na loňský rok

Internetový portál Opera Plus spustil už pátý ročník čtenářského hlasování o nejlepších tanečních výkonech a choreografii v uplynulém roce. V nejnovějších nominacích mají největší zastoupení baletní soubory Národního divadla v Praze, Národního divadla moravskoslezského v Ostravě a Divadla J. K. Tyla v Plzni, šanci uspět má ale i celá řada nezávislých tvůrců.