26.08.2016 10:15

Balet v Liberci si po letech zahraje s živým orchestrem

Tři nová představení nabídne v nové sezoně balet libereckého Divadla F. X. Šaldy. Po dlouhých letech jedno nastuduje s živým orchestrem. Novinářům to dnes řekla vedoucí souboru a choreografka Alena Pešková.

„Pro nás je to výzva, trochu strach. Za mého působení u libereckého baletu je to poprvé, co se setkáváme s orchestrem,“ uvedla Pešková. Podle pamětníků poslední společné nastudování vzniklo zřejmě před sedmi lety. V této sezoně balet s orchestrem připraví pohádkový titul Spící krasavice s hudbou Petra Iljiče Čajkovského.
Podle Peškové bude potřeba, aby dirigent a sólisté byli v symbióze. „Když se to vyjde, bude to úplná nádhera. Myslím, že je to důležité i pro mladého diváka, aby viděl, jaký je rozdíl mezi atmosférou, když slyší živou hudbu a když slyší nahrávku,“ řekla Pešková. Jiné to bude i pro členy souboru. „Nám se zkrátí jeviště, nebudeme mít forbínu. Jinak jsme samozřejmě zvyklí chodit až k divákům. Tady to bude balet, jak má být. Odcizený trochu tou dírou,“ dodala.

Spící krasavici by měl balet s orchestrem poprvé odehrát na konci února příštího roku. To už za sebou bude mít premiéru jiné inscenace. Na 11. listopadu chystá soubor uvedení Romea a Julie na počest 400. výročí úmrtí autora tohoto díla Williama Shakespeara. Baletní představení s hudbou Sergeje Prokofjeva ale musela Pešková upravit na míru jejího souboru. „Je to nádherný titul, nicméně náš soubor je specifický tím, že je nejmenší v republice. Troufáme si ale na něj, přestože nás je jen 13. To není ani tolik, jako postav,“ řekla choreografka. Půjde proto o kombinaci baletu a filmu. „To znamená, že některé postavy se nevyskytují v reálu, ale pouze na projekci,“ vysvětlila. Využít chce i toho, že hlavní postavy Julie a Romea ztvární Britka Annabel Pearceová a Australan Mischa Hall. „Chci vyzkoušet situaci, kdy budou mluvit dialog Shakespeare v originále,“ řekla Pešková.

Poslední premiérou bude v závěru divadelní sezony, v květnu příštího roku, hudební koláž Posedlost baletem II. Vznikne v režii herečky loutkového Naivního divadla Barbory Kubátové. Půjde o mozaiku tanečních i baletních čísel. Pešková chce využít i toho, že její soubor tvoří tanečníci z šesti zemí. Například Pearceová plánuje, že předvede anglicko-skotský folkový tanec s paličkami.

http://www.saldovo-divadlo.cz/ 


Autor článku: ČTK: Marek Kuntoš, kš

Balet v Liberci si po letech zahraje s živým orchestrem