26.04.2017 10:51

Baletní a hudební přehlídka Klosterlin se po osmé vrací do Klášterce nad Ohří

Do prostor renesančního zámku v Klášterci nad Ohří se po roční pauze opět vrací Baletní a hudební přehlídka Klosterlin. Její osmý ročník divákům 24. a 25. května 2017 nabídne hudebně-taneční vystoupení na hudbu Bohuslava Martinů (pro nejmenší diváky a studenty základních škol) a koncertní vystoupení vynikajících operních a baletních sólistů. Dramaturgie přehlídky se i v letošním roce soustředí na prezentaci tvorby českých hudebních představitelů. Připomene významného českého skladatele Petra Ebena při příležitosti 10. výročí od jeho úmrtí. Program vedle skladeb Bohuslava Martinů a Petra Ebena neopomine ani představitele hudebního romantismu, např. Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetanu a částečně představí též světové autory jako jsou Giuseppe Verdi či Georges Bizet.

„První ročník přehlídky Klosterlin se uskutečnil již v roce 2009. Impulsem pro její vznik byl nápad prezentovat společně žánry baletu, opery a vážné hudby v regionech, do nichž se přední čeští umělci příliš často nedostanou. První volba padla na město Klášterec nad Ohří,“ říká Ladislava Jandová, zakladatelka a producentka přehlídky. „Regionální města většinou nemají dostatek prostředků a mnohdy ani odvahy pozvat k hostování špičkové české sólisty, proto se snažíme za podpory města a zámku Klášterec nad Ohří za minimálních finančních podmínek představit kláštereckému publiku skutečné hudební a taneční skvosty. Přehlídka v Klášterci nad Ohří se každoročně zaměřuje na české autory - od romantické hudby až po současné hudební skladatele, od klasického baletu až po moderní tanec, a každoročně také připomíná významná výročí českých hudebních skladatelů.“

Program přehlídky zahájí hudebně-baletní představení „Kdo je na světě nejmocnější?“. Pohádka na motivy indické bajky na libreto a hudbu Bohuslava Martinů s mluveným slovem Báry Hrzánové připraví nejmenším divákům jistě hezké chvíle. Akrobatické kousky tanečníků a scénograficky a světelně umocněná atmosféra představení se často setkávají s velkým diváckým ohlasem. Věříme, že i nejmladším kláštereckým divákům přinese tato inscenace krásný hudební a taneční zážitek. Představení se uskuteční 24. května od 9 a 11 hodin v Kulturním domě v Klášterci nad Ohří.

Následující den, 25. května od 19 hodin, se bude v malebných prostorách Renesančního sálu kláštereckého zámku konat operní a baletní galavečer s názvem „Pocta Petru Ebenovi“. V rámci galavečera se představí přední česká sopranistka Marie Fajtová, sólistka Národního divadla v Praze, a známý pěvec – baryton Roman Janál, stálý sólista Národního divadla v Praze a Národního divadla v Brně. Za klavírního doprovodu Lenky Navrátilové zazní písně Klementa Slavického, Petra Ebena, Karla Jenkinse či árie z oper Rusalka, Carmen či La Traviata. Program večera obohatí sólisté Pražského komorního baletu. Ti zatančí v choreografii Pavla Šmoka na 3. větu Smetanova smyčcového kvartetu „Z mého života“ a v choreografii Mária Radačovského, šéfa baletu Národního divadla v Brně, na 3. větu Dvořákova „Slovanského kvartetu“.

https://www.facebook.com/klosterlin/

Autor článku: Johana Mücková