30.03.2016 17:49

Bohemia Balet uvede Premiéru 2016

Bohemia Balet uvede 7.4.2016 ve Stavovském divadle Premiéru 2016. Na programu jsou dvě choreografie vytvořené pro soubor – Fata viam invenient mladého choreografa, člena Bohemia Baletu, Aleše Hanzlíka a Kavkazský zajatec v choreografii šéfky baletu Divadla F. X. Šaldy v Liberci Aleny Peškové. Součástí večera je také choreografie uměleckého šéfa Baletu ND Petra Zusky V mlhách, vytvořená na Janáčkův klavírní cyklus v roce 1996. Choreografové uvedli k jednotlivým baletům následující myšlenky:


FATA VIAM INVENIENT  (Osud si cestu najde)
Choreografie: Aleš Hanzlík
Hudba: Hans Zimmer, Charlie Clouser
Svoboda či fatalita? Jediné, co nás v životě limituje a omezuje, jsme my sami. Jsou lidé, kteří se snaží využít život naplno a jiní zase jen proplouvají. Můžeme kolem nás vidět ty, co sklopí hlavu a jdou, nebo ty, kteří se snaží poprat se svým osudem, mnozí se ho i snaží změnit. Žalovat na osud můžeme hodně dlouho, změnit jej však nemůžeme. Je tvrdý jako kámen a je neúprosný. Nikdo jím nepohne ani prudkým slovem, ani pláčem, ani vůlí…

V MLHÁCH
Choreografie: Petr Zuska
Hudba: Leoš Janáček
Cyklus „V MLHÁCH“ (1912) je považován za vrchol Janáčkovy klavírní lyriky. Tato hudba vyvěrá z hlubiny duše, vyzařuje tklivý smutek, je něžná a jiskřící, zahalena do oparu až impresionistické chvě­jivosti. Skladatel vede s nástrojem dialog, jehož psychologický záměr je nepostihnutelný, jako by scho­vaný za závojem, který propouští jen to hlavni – nepojmenovatelné.O obsahu svých miniatur Janáček pomlčel… Zkusme tedy promluvit za něho i za sebe o drásající rozpolcenosti a smiřujícím pohlazeni, o blížencích, kteří se nikdy nesblíží, o věčnem tápání „V MLHÁCH“ sebe sama.(Petr Zuska, 1996)

KAVKAZSKÝ ZAJATEC
Taneční divadlo na motivy stejnojmenné poémy A. S. Puškina
Libreto, režie, choreografie: Alena Pešková
Hudba: Gabriela Vermelho, tradiční čečenská hudba
Jednoaktové taneční divadlo, které volně vychází z Puškinovy stejnojmenné poémy, není zařazeno do konkrétního času ani prostoru. Ukazuje se nám jako věčně se opakující  téma rozporu mezi jedincem a společností, mezi tradicí a nutkáním ji v určitý moment překonat, mezi rozumem a citem…Puškinova poéma Kavkazský zajatec se odehrává za rusko-kavkazské války. Jejím hlavním hrdinou je kozácký důstojník, znuděný životem ve vyšší společnosti, který odchází na Kavkaz hledat dobrodružství. Je však zajat kmenem Čerkesů. Zde o něj pečuje mladá dívka, jež se do zajatce zamiluje. Ten však odmítá její lásku s vysvětlením, že miloval pouze jednu dívku, která ho ovšem zklamala, a on již v lásku již nevěří. Přesto mladá Čerkeska, která kvůli zajatci dokonce odmítla chystanou svatbu, a čeká jí trest, pomáhá důstojníkovi na svobodu… Teprve v této chvíli mu snad dochází, jak moc ho dívka miluje, a sám překonán láskou, přemlouvá ji ke společnému útěku. Nyní však ona není schopna uvěřit.

http://www.bohemia-balet.cz/ 

 

Autor článku: Jaroslav Slavický