13.02.2017 13:57

Brelovy písně ožijí v české verzi v muzikálu Světlo pod Café Brel na jevišti Divadla na Orlí

V neděli 12. února 2017 bude v premiéře uvedena nová inscenace studentů absolvujícího Ateliéru muzikálového herectví JAMU, kteří pracovali pod vedením hostujícího amerického pedagoga a režiséra Genea Terrusa. Muzikál z písní významného belgického šansoniéra 20. století Jacquesa Brela „Světlo pod Café Brel“ je zasazen do prostředí válkou zkoušeného Londýna, kde se v podzemním hudebním klubu skryje před nálety nesourodá skupina postav. Vyprávějí si, hádají se, bojí se…

Diváci budou mít jedinečnou příležitostí poslechnout si slavné písně (Ne me quitte pas, Amsterdam, Quand on a que l´amour, Les bourgeois….) v nových českých překladech Michala Zahálky a Miroslava Ondry. Režisér netradičně zvolil akustickou verzi interpretaci, která je pro interprety velkou výzvou a zároveň zdůrazňuje intimní charakter písní.

Režisér o své volbě tématu a písní řekl toto: „Po dobu uplynulých deseti let jsem se jak v Americe, tak v Evropě věnoval z větší části tvorbě nových muzikálů vycházejících z děl populárních moderních skladatelů. To, co mají všichni tito skladatelé písní společné, je mimořádné nadání pro vyprávění příběhů. A ačkoliv každý příběh nebo píseň obstojí samy o sobě, nabízejí i celkovou výpověď. V představení o Jacquesu Brelovi jsem spatřoval příběh, který se vynořuje ze souboru jeho díla, a já chtěl tento příběh vyprávět.“

Gene Terruso je americký herec, režisér a pedagog, profesor na University of the Arts ve Philadelphii, kde strávil také 14 let jako děkan Divadelní fakulty a člen Hudební fakulty. Studoval v Hollywoodu u Sanforda Meisnera a po dobu dvou let mu byl i asistentem, je celostátně uznávanou autoritou na Meisnerovo dílo. Na Broadway vystupoval s umělci jako Colleen Dewhurst, Jerry Stiller, Avery Brooks nebo Liza Minnelli. K nedávným úspěchům mimo Broadway patří jeho role v premiérách Barrow Group Theatre a režiséra Michaela Wellera “ Buying Time “ a “ An Uncertain Hour „, které získaly prestižní chicagské Ceny Josepha Jeffersona. Pracuje také ve filmu a televizi, učí filmové herectví na univerzitách v NYC a ve Philadelphii. Je autorem několika divadelních her a muzikálů včetně “ A Gentleman’s Game “ (Off-B’way’s WPA Theatre), hudební revue “ Johnny Mercer: We Remember You “ a rockové opery založené na hudbě The Kinks “ A Rock and Roll Fantasy “ (The ArtsBank, Philadelphia). V současné době vyučuje díky stipendiu Fulbrightovy komise na Janáčkově akademii múzických umění a na Masarykově univerzitě v Brně.

http://divadlonaorli.jamu.cz/

Autor článku: Luboš Mareček

Brelovy písně ožijí v české verzi v muzikálu Světlo pod Café Brel na jevišti Divadla na Orlí

Inscenace

18.10.2017

Královéhradecké Divadl Drak uvede premiéru autorské inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna

21. dubna 2017 od 18 hodin bude mít v Divadle Drak premiéru inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna. Autorská inscenace pro diváky od 3 let vypráví příběh holčičky, kterou dědeček pošle do úlu pro med. Holčička se na své dobrodružné cestě za sladkým pokladem setkává s řadou překážek, učí se pokoře a trpělivosti a dozvídá se, jak se včely rodí, čím se živí, co mají na práci, jak spolu mluví a jak vzniká med.

18.10.2017

Švandovo divadlo uvede Lámání chleba, hru o přátelství v dobách nesvobody

Kolik a co všechno chceme zaplatit za přátelství, slušnost nebo odvahu? Nejen na to odpoví původní česká hra Lámání chleba, drama pojednávající o třech kamarádech, proměnách moravského venkova a také šedesáti letech české historie. Přímo pro pražské Švandovo divadlo ho napsal Josef Holcman.

18.10.2017

Zdeněk Dušek v Pardubicích nastudoval komedii Z postele do postele

Po nedávné premiéře hry Commedia finita v komorním prostoru Malé scény ve dvoře přichystalo Východočeské divadlo Pardubice další novinku. A opět to bude žánrem komedie, tentokrát ji však divadlo uvede na velkém jevišti Městského divadla, kde režisér Zdeněk Dušek právě finišuje s přípravami brilantní situační komedie anglického dramatika s profesí herce a režiséra Alana Ayckbourna nazvané Z postele do postele.