17.03.2017 11:29

Brněnské divadlo Radost připravuje vlastní verzi hry Veselé paničky windsorské

Brněnské divadlo Radost připravuje vlastní verzi hry Veselé paničky windsorské od Williama Shakespeara. Premiéra bude 24. března. Komedii o záletnictví režisér Vlastimil Peška výrazně upravil. Objeví se v ní například postavy Mistrů pěvců windsorských, sdělil dnes ČTK Peška.

V komedii je zachovaná zápletka i vývoj děje. Záletný rytíř Falstaff pošle dva stejné milostné dopisy dvěma dámám, které si vše řeknou a připraví pomstu, uvedla dramaturgyně divadla Eva Janěková.

Výběr komedie cílí na děti od deseti do patnácti let. „Rozhodli jsme se pro tuto věkovou kategorii každý rok nastudovat něco z klasiky,“ řekl Peška. Shakespearova hra tak navazuje na uvedení Strakonického dudáka nebo Kouzelné flétny. Divadlo hru uvede i ve večerních hodinách jako rodinné představení. Oproti klasické verzi přibyly v inscenaci postavy Mistrů pěvců windsorských, kteří mají hrou provázet a komentovat ji. Pešek klade také důraz na hudbu, kterou sám složil. „Ve hře se objeví také loutky,“ uvedl.

Komedii Veselé paničky windsorské si podle tradice u Shakespeara objednala královna Alžběta. Slavný dramatik prý hru napsal za 14 dní. Populární hra byla několikrát zpracována také jako opera nebo film.

http://www.divadlo-radost.cz/

Autor článku: ČTK: tom, tmd, dr

Brněnské divadlo Radost připravuje vlastní verzi hry Veselé paničky windsorské

Inscenace

18.10.2017

Královéhradecké Divadl Drak uvede premiéru autorské inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna

21. dubna 2017 od 18 hodin bude mít v Divadle Drak premiéru inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna. Autorská inscenace pro diváky od 3 let vypráví příběh holčičky, kterou dědeček pošle do úlu pro med. Holčička se na své dobrodružné cestě za sladkým pokladem setkává s řadou překážek, učí se pokoře a trpělivosti a dozvídá se, jak se včely rodí, čím se živí, co mají na práci, jak spolu mluví a jak vzniká med.

18.10.2017

Švandovo divadlo uvede Lámání chleba, hru o přátelství v dobách nesvobody

Kolik a co všechno chceme zaplatit za přátelství, slušnost nebo odvahu? Nejen na to odpoví původní česká hra Lámání chleba, drama pojednávající o třech kamarádech, proměnách moravského venkova a také šedesáti letech české historie. Přímo pro pražské Švandovo divadlo ho napsal Josef Holcman.

18.10.2017

Zdeněk Dušek v Pardubicích nastudoval komedii Z postele do postele

Po nedávné premiéře hry Commedia finita v komorním prostoru Malé scény ve dvoře přichystalo Východočeské divadlo Pardubice další novinku. A opět to bude žánrem komedie, tentokrát ji však divadlo uvede na velkém jevišti Městského divadla, kde režisér Zdeněk Dušek právě finišuje s přípravami brilantní situační komedie anglického dramatika s profesí herce a režiséra Alana Ayckbourna nazvané Z postele do postele.