14.06.2016 15:18

Brno-střed vyměnilo ředitele Kulturního a vzdělávacího střediska U Tří kohoutů, pod které spadá Divadlo Polárka

Městská část Brno-střed vyměnila ředitele Kulturního a vzdělávacího střediska U Tří kohoutů, pod které spadá Divadlo Polárka, hudební klub Leitnerka nebo volnočasové centrum Botanka. Po osmi letech ve funkci skončil Roman Burián, kterého od června nahradil Tomáš Pavčík. Proti tomu se ohradili zástupci Divadla Polárka v čele s vedoucí Bronislavou Krchňnákovou. Podle ní chystá Pavčík necitlivé změny ve vedení divadla i v divadle samotném, které ohrozí jeho chod a dobré jméno. Krňcháková tvrdí, že se například zrušilo pět domluvených premiér. Pavčík si myslí, že dosavadní chod divadla nebyl progresivní a nikam nesměřoval.

Městská část se rozhodla vyhlásit výběrové řízení kvůli dlouhodobému působení jednoho ředitele. Podle starosty Brna-středu Martina Landy (Žít Brno) má být Pavčík, kterého vybrala komise složená z politiků, ale i kulturních odborníků, novým impulzem. „S panem Buriánem jsme výběrové řízení konzultovali a on se do něj nepřihlásil. Dlouhodobě jsme řešili názory, jak má organizace fungovat. Je otázkou, zda by po osmi letech dokázal dát středisku nový impulz,“ řekl ČTK Landa. Podle něj by nyní mohlo konkrétně Divadlo Polárka fungovat lépe. „Koncepce pana Pavčíka by tomu mohla pomoct, aby se kvalita ještě zlepšila, pozvedla se kultura a nalákalo se více lidí,“ doplnil Landa.

Krchňáková označila Buriána za úspěšného a jeho odvolání za nečekané. „Divadlo za něj nemělo žádné finanční potíže. Nikdo nám jeho odchod nezdůvodnil. Podle mě je to trafika,“ řekla Krchňáková. Naráží tak na loňskou situaci z divadla Radost v Brně. Město tam vyhlásilo výběrové řízení na ředitele, které vyhrál dlouhodobý ředitel Vlastimil Peška. Primátorův náměstek Matěj Hollan (Žít Brno) však řekl, že ho později nahradí právě Pavčík. Zvedla se kvůli tomu vlna nevole a výměna nenastala.

Podle Krchňákové má Pavčík koncepci s několika změnami, které však mohou způsobit divadlu velké problémy. „Chce vyměnit vedení za mladé lidi bez zkušeností, snížit počet herců, ale je to zrušení naplánovaného repertoáru na příští rok s pěti premiérami, které byly domluvené a investovaly se do nich peníze,“ zdůraznila Krchňáková. Za špatné považuje i plánované omezení dětských představení nebo vybudování kavárny v prostorách divadla. „Nevíme, kde se na to všechno vezmou peníze, a podle našeho názoru bude kavárna rušit chod představení,“ dodala Krchňáková.

Nový ředitel Pavčík ČTK řekl, že měl výhrady k fungování Polárky. „Chod se neztotožňuje s mojí koncepcí, není progresivní a nikam nesměřuje. Divadlo zaznamenalo v posledních letech pokles diváků o několik tisíc a na tom závisí příjmy ze vstupného. Nebyly šťastně vybírané inscenace,“ uvedl Pavčík. Chce to změnit. „Budeme oslovovat režiséry a iniciátory, kteří mají jméno a budou divadlu přinášet benefit. Vše se muselo uskutečnit velice rychle kvůli tomu, aby se to stihlo před začátkem nové sezóny. Jinak by se táhla v duchu starého plánu,“ dodal Pavčík s tím, že chce vytvořit tým, který spolu bude rád pracovat. Sezóna začíná v září a nový ředitel v ní ponechá dvě z pěti plánovaných premiér.

Celou situaci v divadle hodlá na zastupitelstvu řešit opoziční zastupitel a předseda kontrolního výboru Bohumil Straka (TOP 09). „Ptát se budu nejen na personální změny, ale také zda bude zachován rozsah divadla pro děti nebo na zamýšlené snížení počtu premiér. Zajímá mě, proč se o tom rozhodlo hned a bez debat. Není správné přijít a hned vše rozprášit,“ řekl Straka.

Divadlo Polárka je profesionální brněnské dětské divadlo, které vzniklo roku 1999. Podle Krchňákové se ročně hraje asi 250 až 300 představení. V uplynulé sezoně divadlo podle ní navštívilo kolem 20.000 lidí včetně školních zájezdů.

http://www.divadlopolarka.cz/ 


Autor článku: ČTK: hor, abz

Brno-střed vyměnilo ředitele Kulturního a vzdělávacího střediska U Tří kohoutů, pod které spadá Divadlo Polárka