18.05.2016 15:43

Bývalý umělecký šéf Marián Amsler se vrací do HaDivadla s inscenací On

Dramaturgickou linku věnovanou individualismu v současné společnosti uzavře v brněnském HaDivadle představení nazvané On. Jako autor scénáře a režisér se k souboru vrátil Marián Amsler, někdejší umělecký šéf. Naváže na své úspěšné inscenace her s gay tematikou, jako byla Porucha nebo Small Town Boy.

„Hlavní hrdina“ v inscenaci On paradoxně vůbec nevystupuje. Diváci se vše o jeho existenci a identitě dozvídají prostřednictvím jeho blízkých a jeho virtuálního otisku. Amslera inspirovala kniha Vypadám božsky o mladém muži, který přijde vyklízet byt svého mrtvého bratra a skrze jeho zařízení, předměty osobní potřeby, dárky a dopisy odhaluje, jaký byl vlastně člověk. „Moje postavy se vydávají na podobnou výpravu do soukromí hlavní postavy, ale skrze jeho mobilní telefon,“ uvedl Amsler v tiskové zprávě. Zajímá jej, zda lze poskládat skutečný obraz člověka na základě jeho zpráv z internetových aplikací, kolik identit je člověk schopen vytvořit a zda lze v současné „virtuální a tekuté“ době zmizet beze stopy.
Autor a režisér v jedné osobě vycházel také z příběhů skutečných lidí. „Pracoval jsem na základě autentických setkání s konkrétními lidmi. Setkal jsem se například s několika HIV pozitivními muži a mluvili jsme spolu o jejich životě s nemocí,“ řekl Amsler.

Bývalého přítele hlavního hrdiny hraje v HaDivadle Jiří Svoboda. Zbyšek Humpolec ztvární hrdinova bratra, Jiří Valůšek HIV pozitivního muže. Role ztvárněná Miladou Vyhnálkovou nese označení Holka, co našla jeho mobil. „Je to nestranný pozorovatel, který se do příběhu zamotá omylem, jako studentka fotografie se však okamžitě zapojí do hledání hlavního hrdiny a celou situaci dokumentuje,“ popsal Amsler. Premiéra bude 21. května.

http://www.hadivadlo.cz/ 


Autor článku: Klára Kadlecová

Bývalý umělecký šéf Marián Amsler se vrací do HaDivadla s inscenací On