02.02.2016 13:27

Česká premiéra nové dramatizace Mefista v Divadle J. K. Tyla

Činohra Divadla J. K. Tyla připravuje na 6. února ve Velkém divadle premiéru nové dramatizace Mefista, slavného románu německého spisovatele Klause Manna z r. 1936. Strhující faustovský příběh talentovaného herce Hendrika Höfgena, jenž se z bezmezné ctižádosti zaprodá nacistickému režimu a je jím nemilosrdně pohlcen, se dočkal řady jevištních adaptací. (Do dějin kinematografie se zapsal oscarový snímek maďarského režiséra Istvána Szabóa z r.1981 se skvělým Klausem Mariou Brandauerem v hlavní roli.)

Dramatizace, jejíž autorkou je Johana Součková, je psaná na tělo hercům plzeňského souboru. Fakt, že se děj odehrává v divadelním prostředí, chtějí tvůrci patřičně využít.
„V inscenaci chceme nabídnout pohled na obnažené divadlo, za kulisy, za oponu. Každá postava má něco společného se svým představitelem,“ prozrazuje režisérka inscenace, umělecká šéfka souboru Natália Deáková. „Můžeme slíbit, že se diváci nebudou nudit, inscenace nebude zbytečně zatěžkaná, spíše bude mít charakter kabaretu,“ dodává. „Vycházíme z hlavních motivů románu a zaměřujeme se především na roli herce v současném světě, na vnímání morálky a rozporu mezi herectvím na jevišti a v životě,“ upřesňuje dramaturg Vladimír Čepek.
Minimalistická scéna je dílem Lukáše Kuchinky. Kostýmy navrhla Andrijana Trpković, autorem hudby je Jakub Kudláč.

Role herce Hendrika Höfgena je první hlavní úlohou Jana Holíka v Divadle J. K. Tyla. Téma Mannova díla vnímá jako stále živé: „Román zpracovává příběh kariéristy, který je okolnostmi podroben těžké zkoušce charakteru. Kariérismus je samozřejmě aktuální v každé době. Stačí se dnes podívat do světové i domácí politiky a máte to naservírováno na stříbrném podnose. Tam se pohybují lidé, proti kterým je tenhle Mefisto jen malý čertíček.“
Představitelem Höfgenova  garderobiéra Böcka je jeden z nově příchozích členů souboru, Marek Mikulášek. Ten se také postará o živý klavírní doprovod a jako kabaretiér bude diváky provázet dějem. V dalších rolích vystoupí Martin Stránský, Štěpánka Křesťanová, Petr Konáš, Ondřej Rychlý, Pavel Pavlovský, Andrea Mohylová, Zuzana Ščerbová, Marek Adamczyk, Monika Švábová, Apolena Veldová, Antonín Procházka a další.

www.djkt.eu 


Autor článku: Eva Ichová

Česká premiéra nové dramatizace Mefista v Divadle J. K. Tyla