29.09.2012 19:49

„Činoherní klub uvádí:“ v říjnu 2012

Činoherní klub uvádí: je přehlídkou amatérských divadelních souborů, jež se uskutečňuje za finanční podpory MK ČR.

Prvním představením sezony 2012/13 bude v neděli 7. října vystoupení Tanečního a pohybového studia "Magdaléna" z Rychnova u Jablonce nad Nisou.

Studio pod vedením Ludmily Rellichové je zaměřeno na pedagogickou a uměleckou práci v oblasti taneční a dramatické výchovy pro děti a s dětmi od 4 let. Práce studia směřuje k rozvíjení dětské osobnosti, její individuality a talentu. Zabývá se scénickým tancem, pohybovým divadlem a pantomimou. Taneční studio navštěvuje v současné době 170 žáků.

Pět choreografií s názvem Labyrint spojuje téma dívky, ženy: její pocity, touhy, strach, lásku i nenávist, dozrávání, bezbrannost, odhodlání a sílu. Autorkami představení jsou Ludmila Rellichová, Marie Herderová, Rebecca Grosová a Anna Benháková. Choreografie Labyrint srdce, Marie, Rebecca a ty další, Nářek nad zkázou města Ur, Axis Mundi završí představení inspirované příběhem Anny Frankové Zalykám se smíchem, bolí to, tak se směju.

 

neděli 14. října zavítá do Činoherního klubu pražský soubor Tate Iyumni s dvěma loutkovými inscenacemi Neverending a Krvavé koleno.

Právě Krvavé koleno bylo v předloňském roce úspěšnou inscenací Loutkařské Chrudimi a Jiráskova Hronova.

Je radostné zažívat divadlo, je radostné nechat se unášet, okouzlovat obrazem, hrou, umem a sdělením. Děkuji Velkému Manitou, že lidé kmene Tate Iyumni mají rádi loutkové divadlo. Krvavé koleno, se kterým do Chrudimi letos tito indiáni přijeli, se opravdu povedlo. Publikum nadšeně aplaudovalo, na schodech při odchodu ze sálu i při diskusi se mluvilo i o dojetí, dokonce o slzách. A čím že to bylo? Klíčovou se zdá opravdová, v Chrudimi letos trochu málo viděná, důvěra v možnosti loutky a vůbec výtvarného sdělení. A když se tato důvěra, propojená s precizností provedení a nasazením ve hře, opírá o výborný autorský text, je na zážitek zaděláno,“ napsal v roce 2009 v Chrudimi Roman Černík

 

Právě Roman Černík je jedním z protagonistů inscenace Komediant boží, kterou v Činoherním klubu zahraje v neděli 21. října soubor Tyan z Plzně. Hra vznikla na motivy Daria Fo, Nikose Kazantzakise a legend, přičemž myšlenka na ni se zrodila v rámci festivalu Peaceland na „radarové“ kótě v Brdech.

Dva herci (Roman Černík, Peter Brůček) rozdílného temperamentu a naturelu se rozhodli vyprávět příběh Františka z Assisi. Před i po prozření. Vycházejí volně, leč hojně z textu Daria Fo. Přijíždějí jako komedianti, kteří postaví z dřevěné káry scénu a začnou hrát. Jak František pomáhal strhávat křesťanské zvonice, až jednou sám vlétl do zvonu a pak se změnil, všem se zdálo, že se zbláznil. A po lítých bojích i mejdanech náhle měl chuť opravovat chrámy Páně a pak i církev,“ napsala v Chrudimi v roce 2011 Petra Kosová.

 

Rádi Vás v Činoherním klubu opět přivítáme potěšujícím amatérským divadlem.

Autor článku: Radvan Pácl, foto: Taneční a pohybové studio "Magdaléna"

„Činoherní klub uvádí:“ v říjnu 2012