03.05.2016 15:53

Další díl cyklu scénických skic 8@8 Divadla Letí uvede hru Anny Jablonské Bermudský čtyřúhelník

V dalším díle cyklu scénických skic 8@8 představí Divadlo LETÍ text tragicky zesnulé
ukrajinské autorky Anny Jablonské Bermudský čtyřúhelník. Scénická skica poetické
hry v režii Mikoláše Tyce bude uvedena v pondělí 9. května od 20 hodin ve VILE
Štvanice

Dramatická báseň o lásce, divadle, hvězdách, víře a poezii. Poetická hra o dramatech na divadle i v životě.

Byla jednou jedna dívka. Chtěla se stát herečkou, ale říkali jí, že je na to příliš chytrá. A tak psala básně. Toužila po lásce, protože tušila, že láska je počátkem všeho. Její příběh na jevišti vypráví i režíruje několik postav zároveň a dívka je většinou loutkou, se kterou si všichni pohrávají. Dokud a pokud jim to dovolí.

Experimentální tvar, jakési divadlo na divadle, kde není zcela zřejmé, co jsou skutečnéscénické poznámky, co je součást dialogů, kde začíná a kde končí samotné divadlo, má silné autobiografické rysy a jasný rukopis mladé ukrajinské autorky, která tragicky zahynula při teroristickém útoku na letišti Domodedovo v Moskvě v roce 2011, a která i přes nízký věk, kterého se dožila, zanechala podstatné dědictví současné dramatice.

Anna Jablonská: Bermudský čtyřúhelník
Překlad: Erika Čapková
Režie: Mikoláš Tyc
Dramaturgie: Marie Špalová
Výprava: Karel Čapek
Produkce: Tereza Tomášová, Karolína Macáková
Hrají Tereza Nádvorníková, Ivana Krmíčková, Petr Tlustý, Petr Jarčevský, William Valerián

9. května 2016 od 20:00 hodin ve VILE Štvanice
 

Anna Jablonská (1981 – 2011)
Ukrajinská autorka Anna Jablonská tragicky zahynula při teroristickém útoku na letišti Domodedovo v Moskvě v roce 2011. I přes nízký věk, kterého se dožila, však zanechala podstatné dědictví současné dramatice. Byla jedním z nejvýraznějších hlasů své generace. Ačkoli v rodné Ukrajině nebyla téměř uváděna, její dílo se těšilo úspěchům po celém Rusku a bylo oceněno i četnými nominacemi na prestižní dramatické ceny. Patřila ke skupině umělců přidružených k divadlu Teatr.doc, k nimž se řadí především u nás známější Ivan Vyrypajev. Na rozdíl od svých kolegů se však do Moskvy nikdy nepřestěhovala, ale čerpala z prostředí rodné Oděsy inspirována „malými lidmi s velkými sny“. Její hry nabízející naději a příchod světlejších zítřků působí v kontextu současné ruské dramatiky osvěžujícím dojmem. Kritik Pavel Rudnev její talent popisuje jako schopnost zachycovat zdánlivě bezvýchodné situace jako „pád kočky, která nakonec přistane na všechny čtyři“. Jako vrchol její kariéry bývá označována hra Pohani, která byla v české premiéře uvedena v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. V roce 2010 se Jablonská zúčastnila mezinárodní rezidence v Royal Court Theatre, kde si svým talentem a pokorou získala tehdejší umělecké vedení.

Cyklus scénických skic 8@8
Pod názvem „8@8“ se skrývá seriál osmi „scénických skic“ nových českých i zahraničních her. Je to něco mezi scénickým čtením a regulérní inscenací – forma, která nezabere tolik času, a proto umožňuje, aby se divák seznámil s opravdu „horkými“ novinkami domácího i světového divadla. Od ledna 2016 je projekt, vedle speciálních site-specific verzí, realizován ve VILE Štvanice.
 

www.divadlo-leti.cz
www.vilastvanice.cz 


Autor článku: Karolína Macáková

Další díl cyklu scénických skic 8@8 Divadla Letí uvede hru Anny Jablonské Bermudský čtyřúhelník