29.08.2017 11:17

Další osud prostor pražského Divadla Komedie je stále otevřený

Vedení Prahy zatím definitivně nerozhodlo, jestli se prostor Divadla Komedie připojí pod Městská divadla pražská. Magistrát v současnosti zpracovává odhad nákladů celkové rekonstrukce prostoru, na základě kterého rozhodne o dalším osudu scény. ČTK to dnes řekl radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice). Zatím není jasné, kdy padne definitivní rozhodnutí, pod MDP by se podle původního plánu měla Komedie zařadit od divadelní sezóny 2018/2019. Město si prostor pronajímá od Generálního finančního ředitelství (GFŘ).

V prostoru nyní dočasně působí Divadlo Na zábradlí, jehož budova na Anenském náměstí se rekonstruuje. Další osud Komedie je podle Wolfa i nadále otevřený. Stále se jedná s GFŘ, které dříve městu nepovolilo generální rekonstrukci. Podle Wolfa však záměr oprav trvá a po jejich skončení by prostor mohl dále fungovat jako samostatná scéna s novým nájemcem. Poslední podnájemník, společnost Divadlo Company.cz, v dubnu 2016 kvůli finančním potížím skončil a rada letos v březnu schválila podřazení scény pod MDP.

„Čekáme, až nám odbor správy majetku odevzdá zprávu, kterou dává dohromady,“ uvedl radní s tím, že dokument by měl být hotov na přelomu září a října a bude zahrnovat finanční vyčíslení nákladů na rekonstrukci. Poté se vypracuje záměr a v případě, že jej radní schválí, se zapracuje do rozpočtu. „To znamená, že půjde nejdříve o rozpočet 2019 nebo 2020,“ dodal Wolf. Opravy by podle dřívějších odhadů vyšly na desítky milionů korun.

Radní zatím nebyl schopen říci, kdy dojde k finálnímu rozhodnutí ohledně budoucnosti scény. Její přesun pod MDP však podle něj zdaleka není jistý a bude záviset na tom, jak se vyvine situace kolem rekonstrukce. „Úvaha připojit Komedii k MDP vznikla jenom z toho důvodu, že jsme neměli domluvenou rekonstrukci,“ uvedl Wolf s tím, že pokud by měla městská divadla scénu převzít pouze na rok, tak bude lepší od záměru ustoupit a nechat prostory odboru správy majetku, který je bude pouze připravovat na opravy.

Komedie by měla podle původních plánů pod městská divadla spadat od příští divadelní sezóny. Koncepci rozvoje scény předkládali ve svých projektech i uchazeči o post ředitele MDP, ze kterých výběrová komise minulý týden vybrala bývalého uměleckého ředitele Městského divadla Kladno Daniela Přibyla. Ten by rád Komedii zasvětil tvorbě pro mládež a nezávislému divadlu. Jeho jmenování musí ještě v září schválit radní.

Město chtělo původně prostor Divadla Komedie získat, což ministerstvo financí zamítlo. Za pronájem platí magistrát GFŘ asi 900.000 korun ročně a smlouvu má uzavřenou do roku 2030.

Autor článku: ČTK: psc, mal

Další osud prostor pražského Divadla Komedie je stále otevřený

Zprávy

16.02.2018

Konference Perspektivy teatrologie 2 – výzva k podání příspěvků

Teatrologická společnost ve spolupráci s Katedrou divadelních a filmových studií FF UP, mezinárodním festivalem Divadelní Flora a časopisem Divadelní revue pořádá konferenci Perspektivy teatrologie 2. Cílem olomouckého setkání je představit rozmanitost témat a diskutovat o aktuálních otázkách teatrologického bádání v České republice. Konference je otevřena metodologickým, teoretickým a historiografickým referátům, analýzám i dílčím prezentacím a zprávám souvisejícím s výzkumem divadla a kulturních performancí.

16.02.2018

Počiny v teatrologii – anketa Teatrologické společnosti a Divadelní revue

Teatrologická společnost a Divadelní revue vyhlašují oborovou anketu. Jaké počiny v oblasti teatrologie (a okolí) považujete za posledních pět let za zásadní, inspirativní či pozoruhodné a proč? Napište nám prosím jeden až tři takové počiny s kratším či delším zdůvodněním. Není nutné se omezovat na vydané publikace či texty, zajímá nás obor jako celek, proto klidně uvádějte například ediční práce, organizační, pedagogické působení osobností, kurátorskou činnost, dlouhodobé projekty, databáze atp.

15.02.2018

Národní divadlo představuje divadelní sezonu 2018/2019

Umělecké soubory Národního divadla připravují pro 136. divadelní sezonu 19 premiér. Na repertoáru zůstane pět desítek inscenací. předplatitelům první scéna nabízí 41 předplatitelských skupin.