02.09.2016 09:44

DAMU uvede současnou britskou hru v české premiéře

Divadlo DISK uvede v české premiéře hru mladého britského dramatika Alistaira McDowalla Pomona. Režie textu, který objevuje na jevišti zřídka vídaný hororový žánr, se ujme režisér Jan Holec, absolvující na katedře činoherního divadla DAMU. Třetí absolventská inscenace 4. ročníku herectví činoherního divadla bude mít premiéru 16. září od 19:30 v divadle DISK.

Myslím, že by se mi usínalo mnohem líp, kdyby se nikdo z nás už zítra neměl probudit.

Ollie se vydává hledat pohřešovanou sestru. Všechny stopy vedou k Pomoně, k opuštěnému ostrovu uprostřed města. Tam, v centru všeho, zaniká většina snů a rodí se noční můry.
Pomona představuje všechno to, co jsme se naučili nevidět, neslyšet a od čeho utíkáme do bezpečí, které nám poskytuje jen schopnost selektivního vnímání.

Žánrově a formálně originální hra Alistaira McDowalla byla ve světové premiéře uvedena v listopadu 2014 v Orange Tree Theatre v Richmondu, odkud se o rok později pro velký úspěch přesunula do londýnského National Theatre. V české premiéře se představí v podání absolventského ročníku katedry činoherního divadla DAMU v divadle DISK.

Text pro svou absolventskou inscenaci vybral režisér Jan Holec. Hru Pomona vnímá jako ojedinělou příležitost, která umožňuje pohrávat si s různými žánry: „Text je psán téměř jako filmový scénář. Nabízí dynamické situace, které přímo vyzývají k divadelnímu uchopení. Osciluje mezi detektivním, hororovým žánrem a místy připomíná i filmy Quentina Tarantina. Hledat jevištní vyjádření toho, co jsme zvyklí vídat na filmových plátnech, je zajímavá výzva, pro niž máme k dispozici nejmladší hereckou generaci.“

Absolventské inscenace DAMU mají za úkol představit nejen režiséra, ale i herecký ročník, kterému byla hra vybrána na míru. „Na textu nás mimo jiné baví i skutečnost, že celý ročník dostává rovnocenné herecké příležitosti. V kontextu tohoto absolventského ročníku se jedná i o první kontakt se současným textem, který vyžaduje jiný druh herecké stylizace, jež se často blíží i komiksové estetice,“ vysvětluje režisér Jan Holec, pro nějž je text mimo jiné i svědectvím o generaci, která často utíká do lákavých virtuálních světů.

”Hra sice místy působí jako pohádka pro dospělé, její téma je však ryze současné. Pomona ve hře představuje tajemné místo uprostřed velkoměsta, v němž se zhmotňují všechny naše strachy. Autor tak ukazuje svět, v němž se lidé rozhodli zavírat oči před tím, co je nebezpečné, čímž se zbavují zodpovědnosti těmto temným silám čelit. Jeho teze o selektivním vnímání tak zobrazuje společnost, která v zájmu vlastního bezpečí odmítá domýšlet kontext věcí“, doplňuje dramaturg David Košťák, který svou zkušenost se současným dramatem načerpal ve svém domácím Divadle LETÍ.

www.divadlodisk.cz 


Autor článku: Šárka Křapová

DAMU uvede současnou britskou hru v české premiéře