11.10.2017 13:50

Dejvické divadlo slaví 25 let a připravuje inscenaci o vědci Antonínu Holém

Inscenaci o světově známém chemikovi a objeviteli řady antivirotik Antonínu Holém chystá pražské Dejvické divadlo, zkoušet ji začne v lednu. V nynější sezoně má vzniknout také televizní seriál Zkáza Dejvického divadla. ČTK to řekl umělecký šéf souboru Martin Myšička. Divadlo si o víkendu připomene své pětadvacáté jubileum společenským večerem přátel a příznivců, při němž se otevře výstava plakátů Tanii Stránské, která s divadlem spolupracuje od začátku.

Repertoár rozšíří také další představení. „První novinkou v repertoáru bude projekt osmi dejvických herců s osmi akrobaty z Cirku La Putyka autora a režiséra Miroslava Krobota. Má název Honey a premiéru bude mít 12. listopadu. Vzápětí začneme připravovat původní komorní hru s Jiřím Havelkou,“ uvedl Myšička. Podle Havelky má text „zkoumat limity civilního minimalismu v takzvaném dejvickém herectví“. Premiéra bude před Vánoci.

Koncem roku se také bude křtít publikace Pátých pět, zaznamenávající posledních pět sezon. Dvacet předešlých jsme už připomněli v roce 2012, řekl Myšička.

Novou hru o českém chemikovi Holém napsal Petr Zelenka. „Jde o spolupráci s Mikrobiologickým ústavem a nadací Neuron,“ řekl Myšička. V obsazení se objeví i on sám spolu s Ivanem Trojanem, Pavlem Šimčíkem, Janou Holcovou, Zdenou Žádníkovou, Veronikou Khek Kubařovou, hostovat bude Petr Vršek z Ypsilonky a Elizaveta Maximová z Fidlovačky.

Televizní seriál Zkáza Dejvického divadla má vzniknout koncem sezony, vedle herců se v něm uplatní technici, garderoba či administrativa. „Chceme si v něm dělat legraci sami ze sebe,“ uvedl Myšička. V lednu odešel z angažmá David Novotný, ale své inscenace dohrává. Od září do Dejvic nastoupil Tomáš Jeřábek ze souboru Vosto5.

První představení se v Dejvickém divadle odehrálo 14. října 1992; byla to školní inscenace hry Matěje Kopeckého Johanes doktor Faust v podání souboru, který sem přišel během studia alternativního a loutkového divadla DAMU pod vedením Jana Borny. Ten se stal v roce 1993 uměleckým šéfem a scéna se profesionalizovala.

Původní soubor tu působil čtyři sezony; vrcholem byla Pitínského Sestra Úzkost, která v roce 1995 získala Radokovu cenu a Dejvické divadlo bylo poprvé vyhlášeno Divadlem roku. V září 1996 herci odešli do Divadla v Dlouhé a vystřídal je nový soubor v čele s Miroslavem Krobotem. Někdejší jeho žáky z DAMU pak doplnila skupina třicátníků, mezi nimi Ivan Trojan, Lukáš Hlavica, David Novotný, Martin Myšička a Igor Chmela. Později nastoupili do angažmá mladší herci, například Lenka Krobotová, Tatiana Vilhelmová, Simona Babčáková, Jaroslav Plesl, Martha Issová a Václav Neužil. Divadlem roku se tato scéna stala i v letech 2002, 2006 a 2011.

Martin Myšička, původně vystudovaný subnukleární fyzik, tu během 20 let ztvárnil tři desítky rolí, odehrál 3000 představení. Uměleckým šéfem je od ledna; zvolili ho členové souboru poté, co jeho předchůdce Michal Vajdička odešel. Myšička tu dvakrát i režíroval, ale předpokládá, že nový post jeho další režii oddálí. „Přenechám to zkušenějším, i když bych si to mohl z titulu funkce přidělit sám. O to jsem ale obezřetnější,“ vysvětlil.

Dejvickému divadlu, které je obecně prospěšnou společností, končí čtyřletý grant. Praha scénu v letech 2018-2021 podpoří 15 miliony korun ročně.

https://www.dejvickedivadlo.cz/

Autor článku: ČTK: bor, dvd, snm

Dejvické divadlo slaví 25 let a připravuje inscenaci o vědci Antonínu Holém

Zprávy

18.10.2017

Ve věku 92 let zemřela dnes herečka Viola Zinková

Ve věku 92 let zemřela dnes ráno herečka Viola Zinková, bývalá manželka divadelního režiséra Jana Grossmana (1925-1993). ČTK to oznámil její přítel Jan Šmíd. Zesnulá působila v někdejším Divadle E. F. Buriana a často spolupracovala s rozhlasem.

18.10.2017

Pražské Quadriennale 2019 se po 12 letech vrátí na Výstaviště

Čtrnáctý ročník Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru se odehraje od 6. do 16. června 2019 v areálu pražského Výstaviště, kam se vrátí po 12 letech. Již první ročník PQ v roce 1967 proběhl na tomto místě v dnes již neexistujícím Bruselském pavilonu. PQ, které dlouhodobě mapuje a představuje nejnovější trendy scénografie i architektonické práce s divadelním prostorem, nabídne v roce 2019 tři soutěžní kategorie: Výstavu zemí a regionů, Výstavu divadelní architektury a prostoru a Studentskou výstavu.

17.10.2017

Divadlo Na Jezerce pokřtilo knihu a oslavilo tak 15. divadelní narozeniny

Patnáctiletá historie Divadelní společnosti Jana Hrušínského se vešla na 240 stran reprezentativní publikace, kterou pro své diváky připravili Jan Hrušínský a grafička Barbora Hrušínská jako narozeninový dárek. Slavnostní křest se uskutečnil v Divadle Na Jezerce v úterý 17. října. Výpravnou divadelní knihu pokřtili stálí spolupracovníci a podporovatelé Jezerky, profesor Martin Hilský, herec Jaroslav Dušek a režisér Jan Hřebejk.