23.12.2016 12:13

Divácká anketa Křídla 2015/2016 zná své vítěze

Letošní předávání cen Městského divadla Brno v rámci divácké ankety Křídla slavilo svoji jubilejní dvacítku! A diváci i zaměstnanci MdB to oslavili stylově – formou hasičského plesu vesnice „Mrštíkov“. Režiséři slavnostního večera, který proběhl ve čtvrtek 22. prosince na Činoherní scéně, Alan Novotný a Patrik Bořecký se inspirovali Formanovým filmem Hoří, má panenko, takže hosté seděli u stolů na jevišti, točilo se pivo do kelímků a byla i tombola. (I když o přestávce někdo sprostě odcizil polovinu výher!) Veškeré dění komentoval „starosta“ Tomáš Slezák a „místostarosta“ Zdeněk Junák, kterým byl k ruce Jan Brožek. Na jeviště pozvali kolegy Ondřeje Studénku, Kateřinu Marii Fialovou, Hanu Holišovou, Katarínu Mikulovou, Aleše Slaninu, Sáru Milfajtovou, Jakuba Uličníka, Lucii Bergerovou, Jaroslava Záděru a další, aby hostům předvedli, co všechno umí – ovšem s notnou dávkou nadsázky a legrace.

V průběhu večera byly předány ceny v celkem sedmi kategoriích. Krásný „hattrick“ se zdařil Andrey Zelové, která se již potřetí za sebou stala nejoblíbenější herečkou MdB! Do užší nominace se probojovala také Hana Holišová a Alena Antalová. V kategorii Nejoblíbenější herec zvítězil Aleš Slanina, který si odnesl krom sošky z dílny Michala Mikuliče také ocenění Herecké asociace jakožto celkový vítěz Křídel, jelikož získal od diváků největší počet hlasů. Za svoje Splašené nůžky, kterým hlasující přiřkli titul Nejoblíbenější inscenace sezóny, si cenu odnesl hostující režisér Mikoláš Tyc. První příčku kategorie Nejvýraznější tvůrčí počin obsadila důmyslná scénografie Christopha Weyerse k muzikálu TITANIC. Další nominované a jejich umístění najdete níže v přehledném výpise.

Stejně jako v předchozích letech byly uděleny také „interní“ ceny, o jejichž držitelích nerozhodují diváci, ale vedení divadla. Cenou kolegia revue Dokořán byla tentokrát poctěna herečka Markéta Sedláčková, Cenou osobnosti sezóny byl vyznamenán ředitel akciové společnosti CARent Lubomír Hartman a konečně Cenu bezpečného zázemí převzal dlouholetý pracovník malírny Jaroslav Buben.

Část večera byla již tradičně věnována také křtu již 21. Ročenky MdB 2015/2016, jejího kmotrovství se ujal výše zmíněný Lubomír Hartman spolu s rektorem brněnské JAMU Ivem Medkem, generálním ředitelem reklamní společnosti Snip & Co Jiřím Morávkem a ředitelem MdB Stanislavem Mošou.

http://www.mdb.cz/

Autor článku: Lenka Pazourková

Divácká anketa Křídla 2015/2016 zná své vítěze

Zprávy

18.10.2017

Ve věku 92 let zemřela dnes herečka Viola Zinková

Ve věku 92 let zemřela dnes ráno herečka Viola Zinková, bývalá manželka divadelního režiséra Jana Grossmana (1925-1993). ČTK to oznámil její přítel Jan Šmíd. Zesnulá působila v někdejším Divadle E. F. Buriana a často spolupracovala s rozhlasem.

18.10.2017

Pražské Quadriennale 2019 se po 12 letech vrátí na Výstaviště

Čtrnáctý ročník Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru se odehraje od 6. do 16. června 2019 v areálu pražského Výstaviště, kam se vrátí po 12 letech. Již první ročník PQ v roce 1967 proběhl na tomto místě v dnes již neexistujícím Bruselském pavilonu. PQ, které dlouhodobě mapuje a představuje nejnovější trendy scénografie i architektonické práce s divadelním prostorem, nabídne v roce 2019 tři soutěžní kategorie: Výstavu zemí a regionů, Výstavu divadelní architektury a prostoru a Studentskou výstavu.

17.10.2017

Divadlo Na Jezerce pokřtilo knihu a oslavilo tak 15. divadelní narozeniny

Patnáctiletá historie Divadelní společnosti Jana Hrušínského se vešla na 240 stran reprezentativní publikace, kterou pro své diváky připravili Jan Hrušínský a grafička Barbora Hrušínská jako narozeninový dárek. Slavnostní křest se uskutečnil v Divadle Na Jezerce v úterý 17. října. Výpravnou divadelní knihu pokřtili stálí spolupracovníci a podporovatelé Jezerky, profesor Martin Hilský, herec Jaroslav Dušek a režisér Jan Hřebejk.