12.01.2017 10:20

Divadelní spolek Puchmajer slaví 25 let fungování

Ve čtvrtek 19. ledna proběhne v A studiu Rubín večer nazvaný Jubileum aneb 25 let, ve kterém si pražský divadelní spolek Puchmajer připomene pětadvacáté výročí svého prvého vystoupení.

Divadelní spolek Puchmajer byl založený v roce 1991 posluchači katedry divadelní vědy Filosofické fakulty University Karlovy. Během své čtvrt století trvající existence prošel různými personálními i uměleckými turbulencemi, vystřídal několik názvů (Kulturně divadelní spolek Puchmajer, Antonín D.S., Antonín Puchmajer D.S.), vždy však zůstal věrný ironii a černému humoru a snažil se – jak napsal teatrolog Zdeněk Hořínek – „otevřeně, ba drze vyslovovat k čemukoliv, co se mu nelíbí, co ho dráždí, co se mu hnusí“.

Hlavními protagonisty souboru je trojice divadelních kritiků Vladimír Mikulka, Jakub Škorpil a Martin J. Švejda.

Divadlo dosud uvedlo kolem dvaceti pěti inscenací, z nichž největší ohlas získali Hoši z Nároďáku aneb „Zabili Kemra, parchanti!“ (2001), kteří v českém divadle odstartovali invazi světa sportu (a fotbalu zvlášť) do divadelních sálů. V roce 2003 vyšla souboru v nakladatelství Pražská scéna kniha Veselé hřbitůvky aneb Život v pohodě.

Večer v A studiu Rubín nabídne průřez novější i starší tvorbou spolku, koláž scének, písní a jiných drobných útvarů v podání současných i bývalých členů souboru. Začátek je v 19.30.

Autor článku: Martin J. Švejda

Divadelní spolek Puchmajer slaví 25 let fungování

Zprávy

19.02.2018

Národní divadlo oslaví několik výročí, vznik republiky i videomappingem

Národní divadlo letos oslaví nejen sté výročí vzniku Československa, ale i několik dalších kulatých výročí, která se týkají první české scény a historických událostí. Na letošek připadá 150. výročí položení základního kamene ND, už v lednu se slavilo 130. výročí zahájení provozu dnešní Státní opery a 60. výročí letos oslaví Laterna magika.

19.02.2018

Divadlo Kámen a debata s teatrology Janem Císařem a Martinem Pšeničkou

Divadlo Kámen uvede ve čtvrtek 22.2. třetí premiéru hry „OK plus F“. Po představení proběhne zahajující salónní debata „kamenného jara (ne)iluzivnosti“ na téma NEZBYTNOSTI ILUZIVNOSTI. Pozvání přijali teatrologové prof. Jan Císař a Martin Pšenička.

16.02.2018

Konference Perspektivy teatrologie 2 – výzva k podání příspěvků

Teatrologická společnost ve spolupráci s Katedrou divadelních a filmových studií FF UP, mezinárodním festivalem Divadelní Flora a časopisem Divadelní revue pořádá konferenci Perspektivy teatrologie 2. Cílem olomouckého setkání je představit rozmanitost témat a diskutovat o aktuálních otázkách teatrologického bádání v České republice. Konference je otevřena metodologickým, teoretickým a historiografickým referátům, analýzám i dílčím prezentacím a zprávám souvisejícím s výzkumem divadla a kulturních performancí.