20.04.2017 09:53

Divadlo a politika na konferenci Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění

Potenciál divadla ve vyhrocující se politické situaci ve světě bude hlavním tématem letošní mezinárodní doktorandské konference Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění. Pod názvem Politics and Community Engagement in Doctoral Theatre Studies se bude konat 3. a 4. listopadu 2017.

„Zajímá nás, jak současní doktorandi přistupují k politickému rozměru divadla, jak chápou jeho společenskou úlohu a jaké tvůrčí principy využívají, když chtějí aktivizovat publikum,“ upřesňuje programová ředitelka konference Radka Kunderová. „V letošním roce zvyšujeme důraz na divadelní praxi a vyzýváme účastníky nejen k prezentaci klasických konferenčních příspěvků, ale také ukázek jejich tvůrčího procesu.“

V roli pozvaných řečníků se představí pedagogové prestižní londýnské Royal Central School of Speech and Drama, Tony Fisher a Joel Anderson. Partnery akce jsou mj. evropský výzkumný projekt Passage 23 E: Theatre and Theatricality from the Baltic to the Aegean nebo odborný recenzovaný časopis Theatralia.

Uzávěrka přihlášek s návrhy příspěvků (paper, performative lecture) nebo ukázek tvůrčí praxe (work demonstrations) je 31. května 2017.

Akce se v Brně koná už poosmé, bieniální konference doktorských studií pořádá Divadelní fakulta JAMU už od roku 2003. Od té doby na ní vystoupila více než stovka doktorandek a doktorandů z Afriky, Asie, Severní Ameriky nebo Evropy.

Web konference: www.theatrephdjamu.cz
Facebook: https://www.facebook.com/conferencebrno

Autor článku: Anna Lahodová

Divadlo a politika na konferenci Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění

Zprávy

16.02.2018

Konference Perspektivy teatrologie 2 – výzva k podání příspěvků

Teatrologická společnost ve spolupráci s Katedrou divadelních a filmových studií FF UP, mezinárodním festivalem Divadelní Flora a časopisem Divadelní revue pořádá konferenci Perspektivy teatrologie 2. Cílem olomouckého setkání je představit rozmanitost témat a diskutovat o aktuálních otázkách teatrologického bádání v České republice. Konference je otevřena metodologickým, teoretickým a historiografickým referátům, analýzám i dílčím prezentacím a zprávám souvisejícím s výzkumem divadla a kulturních performancí.

16.02.2018

Počiny v teatrologii – anketa Teatrologické společnosti a Divadelní revue

Teatrologická společnost a Divadelní revue vyhlašují oborovou anketu. Jaké počiny v oblasti teatrologie (a okolí) považujete za posledních pět let za zásadní, inspirativní či pozoruhodné a proč? Napište nám prosím jeden až tři takové počiny s kratším či delším zdůvodněním. Není nutné se omezovat na vydané publikace či texty, zajímá nás obor jako celek, proto klidně uvádějte například ediční práce, organizační, pedagogické působení osobností, kurátorskou činnost, dlouhodobé projekty, databáze atp.

15.02.2018

Národní divadlo představuje divadelní sezonu 2018/2019

Umělecké soubory Národního divadla připravují pro 136. divadelní sezonu 19 premiér. Na repertoáru zůstane pět desítek inscenací. předplatitelům první scéna nabízí 41 předplatitelských skupin.