22.05.2017 17:01

Divadlo Alfa připravilo pro děti motorkářskou loutkovou pohádku

Plzeňské Divadlo Alfa připravilo pro své diváky od šesti let loutkovou hudební motorkářskou road movie. Pohádku Tři siláci na silnici napsal autor Vítek Peřina přímo na tělo třem prostorově rozměrnějším hercům souboru. V představení, které mělo dnes dopolední premiéru pro děti, vystupují v kožených motorkářských bundách, herci i živá kapela hrají a zpívají drsné motorkářské písničky. Pohádka je o třech bratřích a o tom, že síla není vše a že se vyplatí táhnout za jeden provaz, řekla dnes novinářům dramaturgyně Petra Kosová.

Poslední premiéra v sezoně je v Alfě dílem osvědčeného autorského týmu. Peřinovu hru režíruje Tomáš Dvořák, výprava včetně do detailů vyvedených loutek motorek je dílem Ivana Nesvedy. V hlavních rolích tří siláků vystupují a vodí loutky herci Martin Bartůšek, Petr Borovský a Josef Jelínek. „Naše nová inscenace bude ve znamení větru ve vlasech, vůně benzinu a romantiky cestování, takže pro kluky i pro děvčata. A protože jde o pohádkový road muzikálek, nebudou chybět svižné a chytlavé písničky, které napsal člen divadla Petr Vydarený,“ řekl ředitel Alfy Jakub Hora. Na jevišti se také objeví za bicími v kapele Chlapi jako Hora. Děti i dospělí si užijí směs rocku, blues, salsy i trampské písničky.

Na jevišti se objeví vše, co k silnici patří – motorky, čerpací stanice, silničáři s jeřábem i stopař. Detailní loutky, které jsou navíc jen asi 30 centimetrů velké, přivodily vrásky i ostříleným loutkohercům. „Ty loutky motorek jsou opravdu pasti na provázky. Díky zrcátkům, brzdičkám, různým udělátkům, výfukům – jakékoliv nasednutí je děs v očích a pot na čele, protože opravdu hrozí to, že se někde člověk chytne. Ještě pod sebou máme pojízdný pás, takže stačí chvilka nepozornosti a už nás to veze neznámo kam,“ popsal Borovský. I tak si ale herci nemotorkáři hru velmi užívají.

Bratři jsou sice siláci, život ale tráví doma u maminky, která se o ně stará, uklízí, pere a vaří. Jednou jí dojde trpělivost a pošle syny do světa na zkušenou. Jen místo na koních jedou na motorkách. Aby byla pohádka co nejvěrnější, je každá motorka nejen dokonale vyvedena řezbářsky, ale má také odpovídající zvuk podle kubatury.

http://www.divadloalfa.cz/

Autor článku: ČTK: Lada Pešková, dvd

Divadlo Alfa připravilo pro děti motorkářskou loutkovou pohádku

Inscenace

19.10.2017

Mladoboleslavské divadlo uvede inscenaci Deburau

První premiérou nové divadelní sezony v městském divadle v Mladé Boleslavi bude inscenace Deburau. Autory původního scénáře jsou dramaturgyně Lenka Smrčková a režisér Pavel Khek. Inscenace Deburau je volně inspirována životním příběhem nejslavnějšího mima s českými kořeny.

19.10.2017

Britská inspirace českého Saturnina ožije na Kampě

Dokonalá pitomost – tak se jmenuje hra britských autorů Davida a Roberta Goodalových ověnčená Cenou Laurence Oliviera za nejlepší komedii roku, kterou v neděli 22. října uvede poprvé na českých jevištích Divadlo NaHraně na pražské Kampě. Novinka oživuje populární dvojici charismatického gentlemana Bertieho Woostera a jeho vychytralého, sarkastického sluhy Jeevese, které přivedl na svět známý britský humorista Sir P. G. Wodehouse.

18.10.2017

Královéhradecké Divadl Drak uvede premiéru autorské inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna

21. dubna 2017 od 18 hodin bude mít v Divadle Drak premiéru inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna. Autorská inscenace pro diváky od 3 let vypráví příběh holčičky, kterou dědeček pošle do úlu pro med. Holčička se na své dobrodružné cestě za sladkým pokladem setkává s řadou překážek, učí se pokoře a trpělivosti a dozvídá se, jak se včely rodí, čím se živí, co mají na práci, jak spolu mluví a jak vzniká med.