22.02.2016 15:39

Divadlo Alfa v Plzni uvedlo premiéru inscenace Pohoršovna

„Máte dítě s dobrým srdcem? Svěřte mi ho! Vrátím vám padoucha.“ Tímto sloganem láká plzeňské Divadlo Alfa na své nové představení Pohoršovna. Podle literární předlohy spisovatelky a dramatičky Daniely Fischerové připravil inscenaci pro děti od osmi let dramaturg divadla Pavel Vašíček a režisér Petr Borovský, který je v Alfě známý hlavně jako herec. Dnes měla hra dopolední dětské premiéry, slavnostní večerní premiéra bude v pátek 26. února, řekl dnes novinářům Vašíček.

Pohoršovna je opakem polepšovny, ovšem není určena dětem, ale malým Škůdcům, tedy bytostem, jejichž úkolem je škodit lidem. A protože je pro některé z nich dobro příliš svůdné, je potřeba je náležitě pohoršit. „Kromě napětí nabízí příběh nejen notnou porci chytrého humoru a brilantní hry s češtinou, ale i vážněji laděné životní příběhy současných lidí i nadpřirozených bytostí, jejichž osudy se nakonec protnou právě ve zdech Pohoršovny a jimž nechybí až filozofický rozměr,“ řekl.
Pohoršovna je třetí novinkou Alfy v této divadelní sezoně a přináší příběh o manželské
dvojici Zlobertě a Tvrdovi Škudibertovým, kteří řídí Pohoršovnu a na inzerát se jim podařilo nalákat k převýchově královské děti Mstižrava a Vraždožravu, bludičku Ťápotu, Ježibejby nebo skupinu hyperaktivních Trpajzlíků.
„Když mi dal Pavel Vašíček přečíst Pohoršovnu, řekl o ní, že už dlouho nečetl tak skvělou knihu pro děti. Musel jsem mu dát zapravdu, je opravdu výjimečná. Snad se nám podaří převést její poetiku, humor a krásný jazyk na prkna našeho divadla,“ řekl Borovský. Pohoršovna je pro něj druhou režií v Alfě.
V Pohoršovně hrají Blanka Josephová-Luňáková, Marie Mrázková, Martina Hartmannová, Lenka Válková Lupínková, Robert Kroupar, Martin Bartůšek, Petr Vydarený a Josef Jelínek.

Na sezonu 2015/2016 připravilo Divadlo Alfa čtyři premiéry. První byl v říjnu příběh Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny v režii filmaře Jiřího Barty. V prosinci se poprvé představila hra Kolíbá se velryba od Ivy Peřinové. Po Pohoršovně odehraje Alfa poslední letošní premiéru v květnu. Bude to Molièrova komedie Lékařem proti své vůli.

www.divadloalfa.cz 


Autor článku: ČTK: Lada Pešková, kš

Divadlo Alfa v Plzni uvedlo premiéru inscenace Pohoršovna