19.05.2015 12:18

Divadlo Kampa představilo šamanský příběh s názvem Dědeček Oge

Divadlo Kampa uvedlo novou inscenaci s názvem Dědeček Oge, která spadá do konceptu tzv. rodinných divadelních představení, divadelní hra je určená pro starší děti a dospělé. Jedná se o mystický a tajuplný příběh posledního sibiřského šamana podle stejnojmenné knihy etnoložky Pavlíny Brzkové, který pro Divadlo Kampa zdramatizovala Iveta Dušková.

Diváci se společně s hlavními hrdiny vypraví  na cestu světla – cestu šamana, cestu za poznáním a zasvěcením. Příběh hlavního hrdiny Ogeho se odehrává na Sibiři ve 20. století  v období, kdy byli evenčtí kočovní pastveci donuceni opustit tradiční kočovný způsob života a  byli usazováni ve vesnicích, kde propadali alkoholu a násilí.

Hlavním hrdinou je malý evencký chlapec Oge, který byl předurčen k tomu, aby se stal šamanem. Při svém putování za taji šamantsví a léčitelství musí  projít tělem hada, dostane se do podsvětí Chergu Buga, kde se setká se svými zvířecími pomocníky – s hadem, husou a bílým sobem. Příběh je prostoupem tajuplným kouzlem starých mýtů tradic, legend a vírou v přírodní živly a jejich zákonnitosti.

Na jevišti příběh ztvárňují tři herečky  Iveta Dušková, Agáta Dušková a Petra Bílková. Ivete Dušková je také autorkou režie a dramatizace a hlavní myšlenku tohoto příběhu přibližuje citací z hry samotné: „Život je křehký. Je to dar. A proto nikdy nezacházej s životem neopatrně. Jednu chvíli tu je a pak není. Kdo si neváží života, bude nešťastný.“

Výtvarnou stránku představení ztvárnili Dana a Petr Heroldovi, kteří jsou autory zvířecích masek, kostýmů a ručně vyrábených kulis a rekvizit. Výtvarné zpracování dokresluje svět příběhu. Příběhu o tajemství života, smrti a poznání, který hovoří o složitých věcech srozumitelným jazykem.

Dědeček Oge byl zařazen do pravidelného repertoáru Divadla Kampa, hraje se minimálně 1x měsíčně v rámci nedělních představení divadla.

www.divadlokampa.cz 


Autor článku: Tereza Niesytová

Divadlo Kampa představilo šamanský příběh s názvem Dědeček Oge