05.09.2016 10:02

Divadlo Na zábradlí bude hostovat ve smíchovském Švandově divadle

Pražské Divadlo Na zábradlí vstoupí do nové sezony 12. září ve Švandově divadle. Práce na dlouho připravované výstavbě nové dvorany, která nahradí déle než rok chybějící prostory foyer, mají skluz. Původně se mělo začít stavět v červnu, pražští radní ale teprve před týdnem vybrali dodavatele stavby. Kdy se Na zábradlí vrátí herci i diváci zatím není jasné. Podle radnice má firma na práce 120 až 150 dní. Stavět se ale ještě nezačalo, sdělila ČTK mluvčí divadla Alexandra Poláková.

Divadlo už nemůže využívat vstup, který je dnes součástí sousedního hotelu. Proto je třeba vybudovat nový vstup ze dvora. Po opravách za 40 milionů bude mít divadlo i nové zázemí, kavárnu a ve vnitrobloku zastřešený foyer.
Budovu divadla vlastní Praha od roku 1993. V 90. letech přešel sousední dům do rukou soukromníka a ten nemá zájem prostory divadlu dál pronajímat. Rekonstrukce měla být podle původních plánů dokončena již letos, nakonec ale práce potrvají do poloviny příštího roku, uvedl v srpnu radní Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice). Po začátku sezony ve Švandově divadle by soubor Divadla Na zábradlí mohl dočasně působit v Divadle Komedie, které je nyní prázdné.

„Plán se tedy tentokrát sestavuje stěží a s velkým otazníkem, zda bude moci být realizován,“ řekla umělecká šéfka Divadla Na zábradlí Dora Viceníková. „V tuto chvíli máme oslovené tři režiséry na čtyři inscenace, přičemž každý z tvůrců o naší přestavbě ví a tuší i komplikace plynoucí z aktuální ztráty střechy nad hlavou. V první polovině sezony je bohužel nemyslitelné někde zakotvit, naše úsilí se tedy napíná do její druhé části,“ doplnila.
V ideálním případě, kdyby divadlo získalo podmínky k nazkoušení nových kusů, by se měly v letošní sezoně na repertoáru objevit čtyři novinky, tedy standardní penzum sezonní tvorby. Dramaturgie se ubírá cestou dramatizací velkých literárních děl a autorského divadla (režisér Jan Mikulášek), původní tvorby (autor a režisér David Jařab) i současných her (režisér Adam Svozil).

Na zářijovém a říjnovém programu ve Švandově divadle je třeba cenami ověnčená inscenace Korespondence V+W, jedna z premiér loňské sezóny s názvem Hamleti nebo inscenace Požitkáři, groteskní pohled na téma života a smrti. Soubor divadla čeká i účast na několika zahraničních festivalech. Inscenaci Velvet Havel uvede v Budapešti v rámci připomínky nedožitých 80. narozenin Václava Havla a následně Europeanu Patrika Ouředníka na festivalu v polské Bydhošti.

http://www.nazabradli.cz/ 


Autor článku: ČTK: hrm, jw

Divadlo Na zábradlí bude hostovat ve smíchovském Švandově divadle