22.02.2017 13:13

Divadlo Neklid otevírá novou vlastní stálou profesionální scénu

Divadelní studio Neklid, o.p.s. – Divadlo Neklid v jedenadvacátém roce své existence zahajuje provoz pro veřejnost na nové vlastní stálé profesionální scéně ve Vršovicích. Po dlouhých letech stěhování z divadla do divadla se poprvé naskytla příležitost na zřízení vlastní stálé scény na adrese Ruská 60 v desátém pražském obvodu.

Hrací prostor se vyznačuje nezvyklou intimitou a má svůj nezaměnitelný specifický charakter komorního black boxu. Repertoár Divadla Neklid na domácí scéně bude tedy adekvátně přizpůsoben dispozicím prostoru. Pokud jde o dramaturgii scény, prioritou bude zacílení na autentický divákův prožitek v bezprostředním kontaktu s hercem. Společné sdílení emocí, dechu, vůní a každého drobného svalového hnutí. Divadlo Neklid bude v duchu své tradice pokračovat v uvádění činoherních komorních titulů s obsazením dvou, tří herců.

Oporou a základním pilířem nadále zůstává Karel Čapek, kdy bude divadlo uvádět především autorské dramatizace povídek a jiných prozaických textů. Po boku uváděných Apokryfů a Loupežnické pohádky se na duben připravuje premiéra s názvem Jak se dělá divadlo aneb Lyrický zloděj. Hracím dnem byl zvolen pondělní večer, kdy se kromě činohry divákům nabízí inscenované čtení, retrocinema projekce, případně vystoupení sólového hudebníka. Nezapomeňme na děti – jim bude vyhrazeno sobotní odpoledne. Koncem února scéna otevírá své brány zkušebním provozem a od března bude program již pravidelný. A v létě neplánuje divadlo prázdniny. Letní divadelní slavnosti Karla Čapka, jejichž tři ročníky se konaly v Divadla v Emauzích, budou zajímavým zpestřením kulturní nabídky na Praze 10.

http://www.divadelnistudioneklid.cz/

Autor článku: Jiří Šourek

Divadlo Neklid otevírá novou vlastní stálou profesionální scénu

Zprávy

19.02.2018

Národní divadlo oslaví několik výročí, vznik republiky i videomappingem

Národní divadlo letos oslaví nejen sté výročí vzniku Československa, ale i několik dalších kulatých výročí, která se týkají první české scény a historických událostí. Na letošek připadá 150. výročí položení základního kamene ND, už v lednu se slavilo 130. výročí zahájení provozu dnešní Státní opery a 60. výročí letos oslaví Laterna magika.

19.02.2018

Divadlo Kámen a debata s teatrology Janem Císařem a Martinem Pšeničkou

Divadlo Kámen uvede ve čtvrtek 22.2. třetí premiéru hry „OK plus F“. Po představení proběhne zahajující salónní debata „kamenného jara (ne)iluzivnosti“ na téma NEZBYTNOSTI ILUZIVNOSTI. Pozvání přijali teatrologové prof. Jan Císař a Martin Pšenička.

16.02.2018

Konference Perspektivy teatrologie 2 – výzva k podání příspěvků

Teatrologická společnost ve spolupráci s Katedrou divadelních a filmových studií FF UP, mezinárodním festivalem Divadelní Flora a časopisem Divadelní revue pořádá konferenci Perspektivy teatrologie 2. Cílem olomouckého setkání je představit rozmanitost témat a diskutovat o aktuálních otázkách teatrologického bádání v České republice. Konference je otevřena metodologickým, teoretickým a historiografickým referátům, analýzám i dílčím prezentacím a zprávám souvisejícím s výzkumem divadla a kulturních performancí.