14.09.2017 14:54

Divadlo Petra Bezruče uvede v nové sezoně pět premiér

Divadlo Petra Bezruče v Ostravě uvede v nové sezoně pět premiér. Diváci uvidí například inscenaci Maryša či adaptaci kontroverzního románu Velký sešit švýcarské spisovatelky maďarského původu Agoty Kristofové. ČTK to dnes řekla mluvčí divadla Michaela Kubicová.

Adaptace kontroverzního románu Velký sešit bude hned první premiérou. Dvojčata Claus a Lucas jsou malí chlapci a už jsou nuceni každodenně se vyrovnávat se surovostí a cynismem světa zmítaného válkou. Inscenace v režii slovenského režiséra Mariána Amslera bude mít premiéru 22. září. V hlavních rolích se představí Ondřej Brett a Milan Cimerák.

„S druhou premiérou se k Bezručům vrátí slavný dánský filmový režisér Lars von Trier – tentokrát překvapivě s komedií. V režii Janky Ryšánek Schmiedtové uvedeme divadelní adaptaci jeho filmu Kdo je tady ředitel?“ uvedla. V lednu stejná režisérka uvede nejklasičtější dílo českého dramatu, Maryšu Aloise a Viléma Mrštíkových.

Současnou interpretaci klasického díla přinese i čtvrtá premiéra sezony v režii mladého režiséra Michala Skočovského. „Tentokrát se bude jednat o divadelní adaptaci románu Guy de Maupassanta Miláček,“ řekla Kubicová. Sezonu podle ní uzavře autorská inscenace na současné téma. Projekt přímo pro Bezruče připravuje oceňovaný režisér Braňo Holiček. Jmenovat se bude #nejsemrasista_ale a zaměří se na prostředí internetových diskusí.

http://www.bezruci.cz/

Autor článku: ČTK: dvc

Divadlo Petra Bezruče uvede v nové sezoně pět premiér

Zprávy

19.02.2018

Národní divadlo oslaví několik výročí, vznik republiky i videomappingem

Národní divadlo letos oslaví nejen sté výročí vzniku Československa, ale i několik dalších kulatých výročí, která se týkají první české scény a historických událostí. Na letošek připadá 150. výročí položení základního kamene ND, už v lednu se slavilo 130. výročí zahájení provozu dnešní Státní opery a 60. výročí letos oslaví Laterna magika.

19.02.2018

Divadlo Kámen a debata s teatrology Janem Císařem a Martinem Pšeničkou

Divadlo Kámen uvede ve čtvrtek 22.2. třetí premiéru hry „OK plus F“. Po představení proběhne zahajující salónní debata „kamenného jara (ne)iluzivnosti“ na téma NEZBYTNOSTI ILUZIVNOSTI. Pozvání přijali teatrologové prof. Jan Císař a Martin Pšenička.

16.02.2018

Konference Perspektivy teatrologie 2 – výzva k podání příspěvků

Teatrologická společnost ve spolupráci s Katedrou divadelních a filmových studií FF UP, mezinárodním festivalem Divadelní Flora a časopisem Divadelní revue pořádá konferenci Perspektivy teatrologie 2. Cílem olomouckého setkání je představit rozmanitost témat a diskutovat o aktuálních otázkách teatrologického bádání v České republice. Konference je otevřena metodologickým, teoretickým a historiografickým referátům, analýzám i dílčím prezentacím a zprávám souvisejícím s výzkumem divadla a kulturních performancí.