05.05.2017 11:06

Divadlo Petra Bezruče v Ostravě uvede v další sezoně pět premiér

Ostravské Divadlo Petra Bezruče nabídne v připravované sezoně nazvané Někdo to rád Bezruč celkem pět premiér. Například kontroverzní příběh Velký sešit, komedii Kdo je tady ředitel? nebo současný pohled na klasické dílo Maryša. ČTK to dnes řekla mluvčí divadla Michaela Kubicová.

„První inscenací sezony 2017/2018 bude divadelní adaptace kontroverzního románu Velký sešit švýcarské autorky maďarského původu Agoty Kristofové,“ řekla mluvčí. Příběh dvou chlapců vypráví o životě ve světě zmítaném válkou. Hra sleduje zrod zla a ohebnost morálních pravidel. Na českých jevištích bude uvedena poprvé. Režírovat ji bude oceňovaný slovenský režisér Marián Amsler.

S druhou premiérou se k Bezručům vrátí známý dánský filmový režisér Lars von Trier. Tentokrát s komedií Kdo je tady ředitel? v režii Janky Ryšánek Schmiedtové. Inscenace je příběhem ředitele firmy, který chce být zadobře se svými podřízenými, a vydává se proto za řadového zaměstnance. Nepopulární rozhodnutí tak může svádět na smyšleného ředitele, kterého nikdo nikdy neviděl. „Když je však přítomnost ředitele ve firmě najednou opravdu potřeba, začnou nedorozumění, záměny a bizarní situace,“ uvedla mluvčí.

Stejná režisérka se chopí nejklasičtějšího díla českého dramatu Maryši Aloise a Viléma Mrštíkových. Divadlo hru uvede v současné interpretaci. Stejně tak i divadelní adaptaci románu Guy de Maupassanta Miláček. Sezonu pak uzavře autorská inscenace na současné téma nazvaná #nejsemrasista_ale, která se zaměří především na prostředí internetových diskusí. „Právě tam totiž pod pláštěm anonymity a hrdosti na vlastní názor často bují sdílená nenávist a strach,“ řekla mluvčí.

http://www.bezruci.cz/

Autor článku: ČTK: dvc, dvd

Divadlo Petra Bezruče v Ostravě uvede v další sezoně pět premiér

Zprávy

19.01.2018

Výstava ukazuje herečku Vlastu Fialovou jako ženu mnoha tváří

Jako ženu mnoha tváří a mimořádného talentu představuje herečku Vlastu Fialovou nová komorní výstava v Dietrichsteinském paláci v Brně. Moravské zemské muzeum ji připravilo ke dvěma výročím. Herečka celoživotně spjatá s Brnem by 20. ledna oslavila 90. narozeniny, 13. ledna uplynulo 20 let od její smrti.

18.01.2018

Pozvánka na slavnostní uvedení knihy Stůňu touž nemocí – Julius Zeyer a Jan Lier v zrcadle vzájemných dopisů

Slavnostní uvedení knihy Stůňu touž nemocí – Julius Zeyer a Jan Lier v zrcadle vzájemných dopisůproběhne symbolicky 29. ledna, ve výroční den úmrtí Julia Zeyera. Od 18 hodin vás v Café Montmartre (Řetězová 7, Praha 1) čeká čtení z dopisů v podání Karla Dobrého a Cyrila Dobrého a houslové sólo ze Sukovy scénické hudby k Radúzovi a Mahuleně, které zahraje Lucia Fulka Kopsová. Úvodní slovo bude mít a večerem provede profesor Přemysl Rut. 

18.01.2018

Vyberte nejlepší taneční výkony a choreografii na loňský rok

Internetový portál Opera Plus spustil už pátý ročník čtenářského hlasování o nejlepších tanečních výkonech a choreografii v uplynulém roce. V nejnovějších nominacích mají největší zastoupení baletní soubory Národního divadla v Praze, Národního divadla moravskoslezského v Ostravě a Divadla J. K. Tyla v Plzni, šanci uspět má ale i celá řada nezávislých tvůrců.