16.05.2017 14:24

Divadlo pod Palmovkou uvede adaptaci slavného románu Paní Bovaryová

Adaptace slavného románu Gustava Flauberta Paní Bovaryová o hledání rodinného štěstí, nevěře a finanční a morální krizi bude další novinkou pražského Divadla pod Palmovkou.

„Je to žena, která má tak silné představy o tom, jak by chtěla žít svůj život, že ztratí pojem o tom, co je skutečné a co ne," charakterizovala hrdinku její představitelka Lucie Štěpánková. V režii ředitele libeňské scény Michala Langa se česká premiéra uskuteční 19. května.

Ve své době provokativní stíhaný román, který byl zařazen na index knih zakázaných katolickou církví, patří i dnes k povinné četbě. Témata, kterých se inscenace dotýká, lakonicky shrnuty do hesla Láska a peníze, rezonují s našimi životy tady a teď, komentovala to autorka jevištní úpravy a dramaturgyně této scény Iva Klestilová. Hrdinku příběhu chápe.
„Kdo z nás netrpí někdy touhou po něčem lepším, kvalitnějším, po něčem, co by dalo našemu životu jiskru a napětí. Kolik lidí trpí prázdnotou proto, že mají pocit, že se jim v životě nedostalo toho, co si podle jejich názoru zasloužili," uvedla.

Ema je provdána rodiči za venkovského lékaře Karla Bovaryho, který svoji ženu bezmezně miluje, ale ona upadá do monotónnosti manželského života. Jejich spojení vyvolává u mnohých údiv. Nedokážou si vysvětlit, co je spojuje. Proč žije tak krásná žena s mužem, který je nudný, nespolečenský a ustrašený. I proto se Ema stává terčem touhy některých mužů, kterým nakonec podlehne.

Podle literárních znalců vstoupil francouzský romanopisec Gustave Flaubert (1821-1880) do literatury jako romantik, aby se později ocitl mezi takzvanými kritickými realisty, dokonce až na hranici naturalismu. Jako romantik promítal do své tvorby představy své mladosti, obdivoval Byrona, Scotta, Chateaubrianda či Huga. Po vydání románu byl Flaubert soudně stíhán. Na základě vytržených úryvků "lascivních líčení" milostných dobrodružství Emy Bovaryové byl stíhán pro urážku veřejné mravnosti a manželské instituce. Při soudním líčení v roce 1857 byl obvinění zproštěn.

Jako Karel Bovary se představí Martin Hruška, v dalších rolích pak Radek Valenta, Zuzana Slavíková, Jan Teplý či Ondřej Veselý.

http://www.divadlopodpalmovkou.cz/

Autor článku: ČTK: bor, kš

Divadlo pod Palmovkou uvede adaptaci slavného románu Paní Bovaryová

Inscenace

25.04.2024

Východočeské divadlo Pardubice pokřtí CD muzikálu Makropulos musical

Východočeské divadlo před téměř dvěma lety uvedlo světovou premiéru muzikálu Makropulos musical z autorské dílny Petra Abrahama, Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové. Novou adaptaci známého dramatu o touze po věčném mládí režíroval Petr Novotný, jenž se současně skrývá i pod pseudonymem tvůrce libreta Petra Abrahama. Čapkova Věc Makropulos v muzikálovém hávu slaví úspěchy nejen u diváků, kteří ji v anketě o nejoblíbenější inscenace VČD roku 2023 vynesli až na první příčku, oceňuje ji rovněž odborná kritika – muzikálová porota Cen Thálie zařadila Petru Janečkovou, představitelku hlavní role Emile Marty, do užší nominace na Cenu Thálie 2023 v oboru muzikál, opereta a jiný hudebně-dramatický žánr.

25.04.2024

Květnové tipy z Divadla Viola: Vděk, Hodina diplomacie, Vyžeňte lvy!, Skorpios na obzoru, Hugo Haas a Adina Mandlová

Aktuální divadelní sezóna zvolna spěje k závěru, takže je ta správná chvíle vydat se ještě před prázdninami na některou z repríz úspěšných inscenací v Divadle Viola na Národní třídě. Úsměvný i dojemný příběh Michelle, pro níž se řeč stává stále větším bludištěm, je na programu 7. a 10. května od 20 hodin. V hlavních rolích divadelní adaptace novely proslulé francouzské prozaičky Delphine de Vigan Vděk excelují Klára Cibulková, Anna Kameníková a Ladislav Hampl.

25.04.2024

Slovácké divadlo uvede v premiéře napínavé drama s prvky černého humoru Hostina dravců

Slovácké divadlo v sobotu čeká další premiéra. Tentokrát se do čela inscenačního týmu postavil emeritní ředitel slovácké scény a režisérská legenda Igor Stránský. Divákům představí napínavé drama s prvky černého humoru Hostina dravců, kterou napsali francouzští autoři Vaché Katcha a Julien Sibre.