09.06.2016 14:44

Divadlo Tramtarie se loučí se sezonou premiérou Stařec a moře

Olomoucké Divadlo Tramtarie uvede v pátek premiéru inscenace Stařec a moře od amerického spisovatele Ernesta Hemingwaye. Režie se ujala Matěj Mužík a Vladislav Kracík. Na pódiu se v inscenaci, která využívá rychlý filmový střih a filmové projekce, představí tři přední herci zdejší scény. Bude to pátá premiéra v pořadí a zároveň poslední v sezoně, řekli dnes novinářům zástupci divadla. Od září bude Tramtarie uvádět Starce a moře i v angličtině.

„Divadlo Tramtarie se zaměřuje na autorské adaptace filmových, literárních a komiksových předloh, proto jsme se rozhodli uvést adaptaci slavného Hemingwayova díla z roku 1952. Při výběru se také snažíme najít adaptace, které se na tuzemských scénách hrají zřídka. Staře a moře se na českých jevištích nehraje téměř vůbec, je to exkluzivní záležitost,“ uvedl umělecký vedoucí souboru Kracík.
Podle jeho režisérského kolegy Mužíka bylo ztvárnění inscenace náročné. „Povídka není příliš příběhově nosná. Museli jsme najít, o čem budeme hrát, najít si situace. Příběh vytváříme přes vizuál a hudbu,“ uvedl Mužík.

Ve hře hraje Petra Čiháková, Jan Konopčík a Tereza Čápová, role ale nemají rozdělené. „Všichni vyprávíme příběh, v jednu chvíli jsme vypravěči, herci, v jednu chvíli stařec. Je to zvláštní koláž herecké práce a myslím, že to tomu velmi sluší. Tím, že jsou tyto složky rozmanité, rozbíjí se to, co by jinak působilo monotónně nebo pateticky,“ uvedla Čiháková.
Autorkou scény, které dominuje dřevěná netradiční loď, i kostýmů je scénografka Adéla Szturcová, která v sezoně vytvořila pro divadlo i výtvarnou stránku k inscenaci Růže pro Algernon. O hudební složku inscenace se postaral hostující skladatel Dalibor Eimut. Na filmových projekcích spolupracoval Jan Wolf.

Nezávislé profesionální Divadlo Tramtarie ve své stěžejní dramaturgické linii zaměřené na uvádění autorských adaptací filmových, literárních a komiksových předloh v minulosti uvedlo například Saroyanova Tracyho Tygra, Čapkovo R.U.R či Psycho Alfréda Hitchcocka. Nezávislá olomoucká scéna loni oslavila deset let existence. V předchozí sezoně divadlo uvedlo 340 představení a jeho průměrná návštěvnost čtvrtou sezonu po sobě přesáhla 90 procent.

http://www.divadlotramtarie.cz/ 


Autor článku: ČTK:ftv, kpt

Divadlo Tramtarie se loučí se sezonou premiérou Stařec a moře