13.06.2017 13:12

Divadlo Tramtarie uvede Annu Kareninu, půjde o poslední premiéru v této sezóně

Olomoucké Divadlo Tramtarie uvede tento týden ve čtvrtek v premiéře adaptaci Tolstého románu Anna Karenina. Půjde zároveň o poslední premiéru divadla v této sezoně. Z hlediska umělecké náročnosti, velikosti tvůrčího týmu i finanční stránky označují zástupci divadla tuto inscenaci za největší projekt v celé dvanáctileté historii scény, řekla dnes novinářům ředitelka divadla Petra Němečková. V inscenaci se představí deset herců souboru.

„Sáhli jsme opět po významném klasickém díle a adaptovali si ho pro vlastní potřeby. Bylo to velmi náročný projekt, převést devítisetstránkový román do dvouhodinového představení a pro deset herců byl opravdu oříšek. Vybrali jsme si témata, která se nám zdají nadčasová. Klademe důraz hlavně na téma osudového rozhodnutí, kdy se Anna Karenina rozhoduje, zda zůstane v manželském životě s dítětem, nebo zvolí milenecký vztah, který ji naplňuje,“ uvedla ředitelka divadla.

Režie se ujal umělecký šéf divadla Vladislav Kracík. „Používáme naše specifické divadelní prostředky. Diváci rozhodně nemohou čekat klasickou Annu Kareninu, ale tramtarijní, jak to mají u nás rádi,“ dodala Němečková. Snahou inscenátorů nebylo pouze diváky dojmout, ale také pobavit. Ve hře je tak kromě vypjatých momentů také spousta humoru a nadsázky, které jsou součástí osobitého rukopisu tohoto olomouckého divadla. „Výrazným rysem inscenace jsou také originální filmové projekce,“ doplnili zástupci divadla.

V adaptaci světoznámého románu Lva Nikolajeviče Tolstého, který vycházel na pokračování v letech 1873 až 1877, se v hlavních rolích představí Jana Posníková, Miroslav Černý a Vít Pišťecký. Dramaturgyní inscenace je Kateřina Menclerová, jejíž domovskou divadelní scénou je Městské divadlo ve Zlíně. Hlavní výtvarnicí je scénografka Adéla Szturcová a pod hudbou je podepsán Dalibor Eimut.

Divadlo Tramtarie letos vstoupilo do své 13. sezony. Divákům připravilo čtyři premiérové tituly, první z nich byla autorská pohádka. Vedení souboru nedávno představilo svůj záměr postavit novou budovu v prostorách nevyužívaného Asoparku. Zástupci divadla se k tomuto kroku odhodlali kvůli nevyhovujícím prostorám ve Slovanském domě, kde nyní sídlí. Třípodlažní objekt by měl vyrůst na místě bývalé měšťanské střelnice, náklady na projekt odhadují zástupci divadla na 90 milionů korun. V nové budově by měl vzniknout sál až pro 150 návštěvníků, což je více než dvojnásobek dosavadní kapacity.

http://www.divadlotramtarie.cz/

Autor článku: ČTK: Alena Horáková, hj

Divadlo Tramtarie uvede Annu Kareninu, půjde o poslední premiéru v této sezóně

Inscenace

19.10.2017

Mladoboleslavské divadlo uvede inscenaci Deburau

První premiérou nové divadelní sezony v městském divadle v Mladé Boleslavi bude inscenace Deburau. Autory původního scénáře jsou dramaturgyně Lenka Smrčková a režisér Pavel Khek. Inscenace Deburau je volně inspirována životním příběhem nejslavnějšího mima s českými kořeny.

19.10.2017

Britská inspirace českého Saturnina ožije na Kampě

Dokonalá pitomost – tak se jmenuje hra britských autorů Davida a Roberta Goodalových ověnčená Cenou Laurence Oliviera za nejlepší komedii roku, kterou v neděli 22. října uvede poprvé na českých jevištích Divadlo NaHraně na pražské Kampě. Novinka oživuje populární dvojici charismatického gentlemana Bertieho Woostera a jeho vychytralého, sarkastického sluhy Jeevese, které přivedl na svět známý britský humorista Sir P. G. Wodehouse.

18.10.2017

Královéhradecké Divadl Drak uvede premiéru autorské inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna

21. dubna 2017 od 18 hodin bude mít v Divadle Drak premiéru inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna. Autorská inscenace pro diváky od 3 let vypráví příběh holčičky, kterou dědeček pošle do úlu pro med. Holčička se na své dobrodružné cestě za sladkým pokladem setkává s řadou překážek, učí se pokoře a trpělivosti a dozvídá se, jak se včely rodí, čím se živí, co mají na práci, jak spolu mluví a jak vzniká med.