06.10.2016 15:06

Divadlo Tramtarie uvede v premiéře autorskou pohádku Terezka a kouzelné autíčko

Olomoucké Divadlo Tramtarie uvede v neděli v premiéře svou novou autorskou pohádku. Ponese název Terezka a kouzelné autíčko, vedení divadla ji nazvalo uličnickou pohádkou. Ústředním tématem je kouzelné auto, ve kterém cestující dvě šestileté sokyně ze školky. Autorem a režisérem je Matěj Mužík, dramaturgie se ujal umělecký šéf souboru Vladislav Kracík.

Jde o první premiéru z tvůrčí dílny divadla v této sezoně. O pohádku je podle jeho vedení velký zájem, představení je plánováno po celé republice. Olomoucká premiéra je již vyprodaná. „Je to dlouho očekávaná premiéra, loni jsme totiž autorskou pohádku nedělali,“ řekla dnes novinářům ředitelka divadla Petra Němečková. Pohádky z dílny nezávislého profesionálního divadla slaví úspěchy nejen v tuzemsku, ale i v zahraničí, každoročně zahraje Tramtarie přes 150 představení pro děti.
„O Terezku a kouzelné autíčko mají zájem pořadatelé kulturních akcí už nyní, dokonce když ještě neměla premiéru,“ podotkla Němečková.

Autor pohádky Matěj Mužík se při psaní inscenace inspiroval svou neteří a její největší „sokyní“ ze školky. Hlavní hrdinky se jmenují Terezka a Ema. „Říkal jsem si, že je málo pohádek, kde si holky mohou užít klukovské dobrodružství, chtěl jsem proto napsat rošťáckou pohádku pro holky. Zvolili jsme dvě hrdinky, které si vyjedou na roadmovie zpět do školky,“ vysvětlil režisér.
Ústředním motivem scény je žluté kouzelné autíčko, ve kterém hlavní hrdinky zažívají řadu dobrodružství a nečekaných setkání. Hlavním motivem je cesta, která symbolizuje nejen cestu zpět do školky, ale i cestu k sobě a k přátelství. „Významným motivem je přátelství, a pohled na dospělý a dětský svět. Pohádka je vyprávěna očima dětí,“ uvedl umělecký šéf souboru Vladislav Kracík.

Divadlo Tramtarie chystá v nadcházející sezoně čtyři premiéry. Na programu má divadlo například adaptaci slavného románu Pěna dní od francouzského spisovatele Borise Viana, vrcholem sezony bude uvedení adaptace klasického ruského románu Anna Karenina. Soubor letos vstupuje do své 13. sezony.

http://www.divadlo-tramtarie.cz/ 


Autor článku: ČTK: ftv, sd

Divadlo Tramtarie uvede v premiéře autorskou pohádku Terezka a kouzelné autíčko