19.03.2016 11:54

Divadlo v Dlouhé uvádí novou dramatizaci Oblomova

Gončarovova Oblomova v nové dramatizaci režisérky Hany Burešové a dramaturga Štěpána Otčenáška uvede dnes večer v české premiéře pražské Divadlo v Dlouhé. V titulní roli citlivého, až dětsky upřímného člověka, odmítajícího přijmout pravidla uspěchaného světa, založeného na sobectví a přetvářce, se v první repríze objeví Michal Isteník z Městského divadla Brno.

Titulní postava tohoto románu dala jméno vlastnosti nebo stavu člověka neschopného činu, utíkajícího se do snu. Pojem „oblomovština“ je dnes známý na celém světě, Oblomov se stal hrdinou z galerie nejslavnějších literárních postav, jakými jsou Hamlet, Don Quijote, Don Juan či Švejk.
Podle režisérky Burešové je Oblomov zároveň archetypem, obrazem našeho neustálého toužení po ztraceném ráji dětství. „Ačkoli vypadá navenek poklidně, protože je prost veškeré ctižádosti a nehledali bychom v něm žádný dramatický svár, je právě jeho postava obrazem věčného sváru v člověku. Naší touze po klidu, bezpečí a harmonii,“ uvedla.

Michal Isteník, který v Divadle v Dlouhé několikrát hostoval se svým domovským divadlem, naposledy jako Čičikov v Mrtvých duších v režii Hany Burešové a za tento herecký výkon získal Cenu Thálie, prý Oblomova nečetl. Až při přípravě na roli – a byl uchvácen tím, jak moderně je to napsané. Líbilo se mu, že režisérka nechce dělat maturitní otázku „hra o líném člověku“, ale že hledá komplikovanost jeho povahy a důvody, proč se nakonec všechno tak pokazí.
Další role v inscenaci ztvárnili Tomáš Turek, Jan Meduna, Jan Vondráček, Veronika Lazorčáková a Eva Hacurová. Nejbližší repríza se uskuteční 23. března.

www.divadlovdlouhe.cz 

Autor článku: ČTK: bor, mal

Divadlo v Dlouhé uvádí novou dramatizaci Oblomova