10.08.2017 09:56

Divadlo v kinech pokračuje novými hvězdnými přenosy

Drama Yerma s Billie Piper, muzikál Follies s Imeldou Staunton, komedie Mladý Marx s Rorym Kinnearem, politická tragédie Julius Caesar s Benem Whishawem a návrat oblíbeného Hamleta s Benedictem Cumberbatchem. Tak zní současná nabídka nové, už deváté sezóny NT Live, cyklu přenosů britského divadla do kin po celém světě, včetně těch českých, organizovaného britským Národním divadlem. Minulou sérii představení, kterou v červenci zakončil dvojdílný epos Andělé v Americe, navštívilo přes 7 200 diváků.

Andělská sezóna mnoha hvězd

Distribuční společnost Aerofilms od září 2016 do července 2017 představila českým fanouškům deset nových inscenací. Brechtův krimi muzikál Třígrošová opera, Rattiganovo milostné drama Temně modré moře, Pinterovu krutou komedii Země nikoho, Shafferovo hudební drama Amadeus, Shakespearovu romantickou komedii Večer tříkrálový, Stoppardovu existenciální komedii Rosencrantz a Guildenstern jsou mrtvi, drama vášně podle Viscontiho Posedlost a dva díly Kushnerovy gay fantazie na národní témata Andělé v Americe uvedla v rámci NT Live. Drama Komik pro kina připravila Kenneth Branagh Theatre Company, která svou činnost prozatím ukončila.

Nejvíc diváky lákalo setkání Iana McKellena a Patricka StewartaZemi nikoho, ve třech kinech se na něj přišla podívat bezmála tisícovka lidí. Bývalý Harry Potter Daniel Radcliffe přitáhl na komedii českého rodáka Toma Stopparda Rosencrantz a Guildenstern jsou mrtvi do tří kin 664 diváků. Do kin se na podzim vrátila ze záznamu také tři nejpopulárnější představení, Coriolanus, Frankenstein a Hamlet, která diváci milují (nejen) díky přítomnosti herců Toma Hiddlestona, resp. Benedicta Cumberbatche.

Uhrančivé ženy v uhrančivých dílech

Cumberbatch se jako Shakespearův princ dánský ukáže znovu ze záznamu i na jaře 2018. Konkrétní data už jsou známa pro první čtyři přenosy NT Live. Hit Yerma, který se letos v létě vrátil do vyprodaného sálu divadla Young Vic, pražské kino Aero promítne ze záznamu ve čtvrtek 21. září, od 20.30. Drama ženy, která zoufale nemůže otěhotnět, zrežíroval a přepsal Simon Stone podle hry Federica Garcíy Lorky. Hlavní roli si zahrála hvězda seriálu Pán času Billie Piper, která za svůj uhrančivý výkon získala ceny Olivier i Evening Standard.

Muzikál Follies od americké legendy Stephena Sondheima, autora známých děl Sweeney Todd nebo Čarovný les, se ukáže na prknech National Theatre poprvé. V kině Aero bude produkce v režii Dominica Cookea k vidění v přímém přenosu ve čtvrtek 16. listopadu od 19.45. Jako tzv. Follies girls, které se po třiceti letech sejdou na pár drinků, aby si zazpívaly pár songů a řekly pár lží, se představí Tracie Bennett (muzikály Mrs Henderson Presents, End of the Rainbow), Janie Dee (muzikál Carousel v NT) a Imelda Staunton (Harry Potter, Vera Drake, muzikály Sweeney Todd, Gypsy).

Nové divadlo se představuje

Bývalý ředitel Národního divadla Nicholas Hytner, za jehož působení NT Live začalo, letos na podzim otevře své nové divadlo Bridge Theatre. A hned jeho první dvě inscenace, obě ve vlastní režii, pustí také do kin. Komedie Mladý Marx ukáže známého revolucionáře z jiné stránky, jako nadrženého exulanta, kterému jde líp pití než psaní. Na novinku od týmu, který stvořil komediální hit One Man, Two Guvnors (Sluha dvou pánů), se můžeme těšit 7. prosince, s Rorym Kinnearem (Třígrošová opera) v titulní roli a Oliverem Chrisem (Večer tříkrálový) jako Engelsem. Ve čtvrtek 22. března pak zažijeme Bena Whishawa (Skyfall, Atlas mraků, Humr) jako Bruta plánujícího vraždu Julia CaesaraShakespearově slavné politické tragédii. Po boku mu bude stát Michelle Fairley (Hra o trůny), proti němu David Morrissey (Kati). Oba přímé přenosy uvidíte v kině Aero od 19.45.

Aerofilms

Autor článku: Zuzana Raušová

Divadlo v kinech pokračuje novými hvězdnými přenosy

Zahraniční divadlo

14.12.2017

Humperdinckova Perníková chaloupka připomene fenomenálního tenoristu Philipa Langridge ve vánočním bonusu z Met

Perníková chaloupka (Hänsel und Gretel), nejslavnější opera Wagnerova chráněnce Engelberta Humperdincka, byla historicky první operou, kterou Met přenášela živě po rozhlasových vlnách – psal se tehdy Boží hod vánoční roku 1931. A právě záznam mistrovského díla na motivy pohádky bratří Grimmů, v němž v roce 2007 pod taktovkou Vladimira Jurowského okouzlily publikum Met virtuózní pěvecké výkony Alice Coote v roli Jeníčka a Christine Schäfer v roli Mařenky, nadchne příznivce romanticky rozmáchlých melodií v prosinci ve vybraných českých kinech.

08.12.2017

Osmé pokračování Prague-New York Effects propojí Věru Ondrašíkovou a Ikue Mori

Česká tanečnice a choreografka Věra Ondrašíková a americká hudebnice Ikue Mori společně vystoupily 1. prosince 2017 v České národní budově na Manhattanu. O deset dní později se představí i českému publiku v Praze.

30.11.2017

Mladý a neklidný Marx roztočí necudný večírek v novém londýnském divadle

Filozof a revolucionář Karl Marx jako pijan, bez kterého se neobejde žádná party, buřič a hádavý manžel? Poznejte jednu z nejvlivnějších historických osobností tak, jak se o ní v dějepisu neučí! Nová komedie od tvůrců hitu One Man, Two Guvnors, moderní verze klasiky Sluha dvou pánů, k tomu fanouškům britského divadla představí zbrusu nové londýnské divadlo Bridge.