19.02.2016 21:48

Divadlo Viola připravilo inscenaci Přípitek aneb Cihla.

U příležitosti svých 50. narozenin, které herec Jiří Langmajer oslaví v červnu letošního roku, přichystal společně s režisérem a přítelem Tomášem Vondrovicem představení s názvem Přípitek aneb Cihla. Záminkou hry připravené přímo pro Violu se stal, jak říká její autor a režisér představení Tomáš Vondrovic, „dandy“ a „dandismus“. Proč je v názvu představení slovo „cihla“ nebudeme prozrazovat, divák se dozví sám hned v úvodu večera.

Zamračený Baudelaire a smějící se Wilde, romantický lord Byron a rokokový Watteau – to a dandyové? Co vlastně tyhle rozdílné povahy spojuje? A kdo to vůbec je – ten „dandy“? Rozhodně víc, než jen móda: je to postoj – postoj k životu. O tom všem nevážně i vážně vypovídají Jiří Langmajer a Hanuš Bor v představení věnovaném životnímu jubileu Jiřího Langmajera.

„Tohle představení je už druhé, které jsem přichystal ke „kulatým“ narozeninám svým milým přátelům. Ten první byl Boris Rösner, ten druhý je Jiří Langmajer. Není to záměr, tak to vyšlo. A uplynuly mezi nimi roky. Nu, dalším kamínkem v protínajících se mozaikách života je Hanuš Bor, odnepaměti blízký kamarád Borisův, a můj taky. O Emilu Viklickém nemluvě. Tak snad není divu, že tenhle pořad je především pořadem o přátelství.“

Přípitek aneb Cihla, to je  „dálkový, korespondenční rychlo-kurz dandysmu“: lehkost, švih a šarm, duchaplnost i elegace, jiskra – jak se to všechno naučit? Samozřejmě, že je to nesmysl, to se naučit nedá… A když se to přesto někdo mermomocí učit chce?  – „Vyber si co chceš, hochu, ale zaplatíš“, říká se v jedné naší písničce… Mám za to, že naši protagonisté, obzvlášť pan jubilant, o tom ví své.“ Říká režisér představení Tomáš Vondrovic.

Dramaturgicky se na inscenaci podílela Jolana Součková, scénu a kostýmy navrhla Ivana Brádková, hudbu napsal Emil Viklický.

Premiéra: 29.2. 2016 ve 20.00 v divadle Viola
Nejbližší reprízy: 1.3., 21.3. 2016 ve 20.00

www.divadloviola.cz 

 

 

Autor článku: Přípitek aneb Cihla.

Divadlo Viola připravilo inscenaci Přípitek aneb Cihla.