14.09.2017 10:00

Divadlo Viola uvede jako první premiéru nové sezony inscenaci s názvem Volnost, rovnost, gastronomie

Divadlo Viola uvede jako první premiéru nové sezony inscenaci s názvem Volnost, rovnost, gastronomie. V režii Lídy Engelové se představí Václav Kopta, Miroslav Táborský a Simona Vrbická. Volnost, rovnost, gastronomie je volným pokračováním Tří gentlemanů (Marek Eben, Václav Kopta, Jan Vlasák), inscenace, která se zabývá starou dobrou Anglií. Tentokrát se ve Viole zaměříme na Francii – prostřednictvím textů jednoho z nejčtenějších anglických spisovatelů Petera Mayleho, jehož knihy už potěšily a rozveselily nespočet čtenářů.  K bestsellerům patří především jeho Rok v Provenci nebo Dobrý ročník (v roce 2006 jej zfilmoval režisér Ridley Scott).

V rozkošném vyprávění o Provence Peter Mayle řeší otázku: Proč Francouzi netloustnou, když je pro ně jídlo jediným skutečným náboženstvím? Mimo jiné se také dozvíte, proč jsou michelinské hvězdy snem každého šéfkuchaře a proč při jejich ztrátě málem uvažují o sebevraždě.

PETER MAYLE
Patří k nejčtenějším anglickým spisovatelům, jeho knihy nikoho nezarmoutí, naopak každého potěší a rozveselí.  Narodil se 14. června 1939 v Brightonu, jako dítě žil na Barbadosu, kde po válce pracoval jeho otec. Do Anglie se Peter vrátil až ve svých šestnácti letech, kdy opustil školu. Vstoupil do zaměstnání u Shell Oil, ale víc než obchodovat s naftou ho bavilo vymýšlet reklamu. Ve dvaceti letech přesídlil do New Yorku, kde dostal nabídku pracovat v reklamní agentuře, po ní následovala další z Londýna, kam se v šedesátých letech vrátil a s přítelem koupil celou reklamní agenturu a stal se uměleckým ředitelem poboček v Anglii i USA. V roce 1974 ho věčné létání přes oceán omrzelo a odešel  „na volnou nohu“. Kromě článků do novin a časopisů vydal řadu naučných knížek pro děti a mládež, včetně té o sexuální výchově. S  cílem napsat konečně velký román se na konci osmdesátých let přestěhoval se  svou třetí ženou do Francie, kde koupil a zrenovoval venkovský statek v Provenci a postupně se z něho stával domorodec.

Barvité a vtipné líčení místního koloritu, přírodních krás, vůní a hlavně chutí mu přineslo roku 1989 první velký úspěch: kniha ROK V PROVENCI získala téhož roku prestižní cenu British Book Awards za nejlepší cestopis a byla zfilmována jako televizní seriál. Po ní následovaly další díly: Provence A -Z, Ještě jednou Provence, Navždy Provence,  a řada dalších vtipných próz, např. Psí život, Hotel Pastis, Podfuk jako víno. Maylovy knihy byly přeloženy do více než dvaceti jazyků, obdiv čtenářů a fanoušků však rušil Maylovo soukromí, proto opět přesídlil do Spojených Států na Long Island. Do Provence se po čase vrátil a zařídil utajené venkovské sídlo, prý někde poblíž Lubéronu.

Premiéra:  25.9. ve 20.00 v divadle Viola
Nejbližší reprízy: 9. a 25.10. ve 20.00

http://www.divadloviola.cz/

Autor článku: Markéta Benčová