11.10.2016 13:48

Divadlo Viola uvede ve světové premiéře povídky tanečníka a choreografa Jiřího Kyliána

Divadlo Viola uvádí první premiéru sezony 2016 / 2017 s názvem Kylián: Narozen v cizině.

Je to už skoro čtyřicet let, kdy Jiří Kylián poprvé vystoupil se svým „Nizozemským Tanečním Divadlem“ v rámci Pražského jara v tehdejším Smetanově divadle. A nyní se vrací na jeviště zpět do Prahy! Tentokrát se ale v divadle Viola představí nikoliv jako mezinárodně uznávaný choreograf, ale především coby autor povídkových textů. Jiří Lábus oživí Kyliánova slova doplněná filmovými miniaturami, které jsou natočeny výhradně pro tento večer a zvláštní literárně baletní kompozici.
Autor Jiří Kylián o svých povídkách říká: „Vymyslel jsem si fiktivní literární postavu Cohena, se kterou se částečně ztotožňuji, ale která žije hlavně svým neomylně objevitelským životem věčného emigranta a dobrodruha. On se totiž, stejně jako já, narodil v cizině!“ 

„Absurdní humor, lehce morgensternovská poetika, skrytá něha, nadhled, vzdělání, ba i závany nostalgie mezi odstavci toho zdánlivě lehounkého textu…“   popisuje Kyliánovy povídky režisér inscenace Tomáš Vondrovic.
„Jsem šťastný,  že tvoje  povídky –  ve kterých jsem našel zalíbení  pro až buňuelovskou fantazii , surrealismus, humor, melancholii a také smutek –  budu číst divákům. Věřím, že se publiku budou líbit tak jako mně.“  píše ve svém dopise Kyliánovi i divákům v divadelním programu  Jiří Lábus. 

Inscenaci uvádíme ve světové premiéře.

Texty a filmové skeče: Jiří Kylián
Účinkují: Jiří Lábus – vypravěč
Scéna: Ivana Brádková
Režie: Tomáš Vondrovic

Premiéra 24.10.2016 ve 20.00 v divadle Viola
Nejbližší reprízy: 28.11.2016 a 2.12. 2016

http://www.divadloviola.cz/

                                                                     

 

 

 

Autor článku: Markéta Benčová

Divadlo Viola uvede ve světové premiéře povídky tanečníka a choreografa Jiřího Kyliána