19.02.2016 10:03

Do pražského Divadla Ungelt se vrací režisér Jiří Svoboda

Filmový režisér Jiří Svoboda nastudoval v pražském Divadle Ungelt psychologické drama argentinského autora Ariela Dorfmana Smrt a dívka. Byla to pro něj druhá divadelní příležitost, v roce 2006 na této scéně režíroval představení Picasso.

Psychologický thriller Smrt a dívka, který bude mít premiéru 20. února, je zasazen do Jižní Ameriky, do doby po pádu diktatury. Je dramatem ženy, která nedokázala zapomenout a chtěla se pomstít. V hlavní roli se představí Lucie Štěpánková, jejími partnery budou Petr Stach a Tomáš Dastlík.
Podle šéfa scény Milana Heina patří Smrt a dívka k jedněm z mála vskutku politicky angažovaným hrám, které se snaží změnit společnost bez ztráty umělecké hodnoty. „Dorfman nenapsal jen strhující příběh mučené ženy, ale především hlubokou společenskou analýzu přechodu mezi diktaturou a demokracií, filozofické zamyšlení nad spravedlností, odpovědností a právem,“ uvedl. Dorfmanovo drama přeložil Ota Ornest, režisér Svoboda navrhl i scénu.

Text měl světovou premiéru v Royal Court Theatre v Londýně v roce 1991 a zaznamenal okamžitý úspěch, který potvrdilo prestižní ocenění Olivier Award pro nejlepší hru i nejlepší herečku (hlavní roli hrála Juliet Stevensonová). Za rok hra dobyla Broadway. Hra se stala univerzálním varováním před jakýmikoli diktaturami kdekoli na světě.
Polský režisér Roman Polanski hru převedl na plátno a v roce 1994 měl premiéru film s hvězdným obsazením, ve kterém figurovali Sigourney Weaverová, Ben Kingsley a Stuart Wilson.
Třiasedmdesátiletý Ariel Dorfman se narodil roku 1942 v Buenos Aires. Jeho otec pocházel z Oděsy, matka se narodila v Kišiněvu do velkého rumunsko-moldavského židovského klanu. Rodina se přestěhovala do Spojených států, odkud kvůli mccarthismu odešla do Chile. Dorfmanovi bylo tehdy dvanáct let. Studoval Chilskou univerzitu, kde později také učil.

www.divadloungelt.cz 


Autor článku: ČTK: bor,

Do pražského Divadla Ungelt se vrací režisér Jiří Svoboda