09.02.2017 09:59

Donizettiho opera se vrací do repertoáru Národního divadla

Hudba Gaetana Donizettiho se dnes večer vrátí do repertoáru Národního divadla v Praze. Premiéru slavného díla Poprask v opeře uvede česká první scéna ve Stavovském divadle v hudebním nastudování, které připravil italský dirigent Enrico Dovico. Režie se ujal Radim Vizváry.

Dílo, které vychází z Goldoniho předlohy a bere si na paškál manýry světa hudebníhodivadla, nabídne vrcholné belcanto i jeho dokonalou parodii. V hlavních rolích se v alternacích představí Jana Sibera a Kateřina Kněžíková, Jiří Hájek a Roman Janál, Jana Horáková Levicová a Michaela Kapustová a Josef Moravec a Martin Šrejma. Inscenace bude pro větší srozumitelnost děje uvedena v češtině. To, že se Poprask v opeře dostal do nabídky Národního divadla, je podle Dovika dobrou zprávou pro orchestr, sólisty i diváky. „Pokud zde máme hudební rozptyl od Wagnera k Mozartovi, je Donizettiho dílo s pozitivně laděnou partiturou dalším obohacením,“ uvedl. Pochválil sólisty, kteří na sobě tvrdě pracovali. Zkoušky označil za inspirativní.

Inscenace je operním režijním debutem Radima Vizváryho, jehož choreografie významně přispěla ke strhujícímu provedení Janáčkovy opery Z mrtvého domu. Scénografie se ujala držitelka Ceny divadelní kritiky za rok 2015 Lucie Škandíková.

http://www.narodni-divadlo.cz/

Autor článku: ČTK: bor, mal

Donizettiho opera se vrací do repertoáru Národního divadla

Inscenace

19.10.2017

Mladoboleslavské divadlo uvede inscenaci Deburau

První premiérou nové divadelní sezony v městském divadle v Mladé Boleslavi bude inscenace Deburau. Autory původního scénáře jsou dramaturgyně Lenka Smrčková a režisér Pavel Khek. Inscenace Deburau je volně inspirována životním příběhem nejslavnějšího mima s českými kořeny.

19.10.2017

Britská inspirace českého Saturnina ožije na Kampě

Dokonalá pitomost – tak se jmenuje hra britských autorů Davida a Roberta Goodalových ověnčená Cenou Laurence Oliviera za nejlepší komedii roku, kterou v neděli 22. října uvede poprvé na českých jevištích Divadlo NaHraně na pražské Kampě. Novinka oživuje populární dvojici charismatického gentlemana Bertieho Woostera a jeho vychytralého, sarkastického sluhy Jeevese, které přivedl na svět známý britský humorista Sir P. G. Wodehouse.

18.10.2017

Královéhradecké Divadl Drak uvede premiéru autorské inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna

21. dubna 2017 od 18 hodin bude mít v Divadle Drak premiéru inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna. Autorská inscenace pro diváky od 3 let vypráví příběh holčičky, kterou dědeček pošle do úlu pro med. Holčička se na své dobrodružné cestě za sladkým pokladem setkává s řadou překážek, učí se pokoře a trpělivosti a dozvídá se, jak se včely rodí, čím se živí, co mají na práci, jak spolu mluví a jak vzniká med.