24.01.2018 15:29

Drama Arthura Millera Čarodějky ze Salemu na jevišti Městského divadla v Brně

Na začátku příběhu stála obyčejná žárlivost odvržené mladé dívky, která se pokusila svést ženatého muže. Na jejím konci přibývá šibenic pro nevinné a teror maskovaný tváří legálního soudu se šíří dál a dál…

Historické drama Arthura Millera, jednoho z největších dramatiků 20. století, se zakládá na skutečných historických událostech. „Čarodějnický“ soudní proces, k němuž došlo v massachusettském Salemu v roce 1692, je jednou z nejtemnějších kapitol amerických dějin – pětadvacet nevinných lidí zahynulo ve vykonstruovaném soudním procesu, který se opíral o svědectví v průměru desetiletých děvčat. Miller z nich učinil dospívající dívky, které ve snaze odvrátit pozornost od v zásadě nevinného nočního dobrodružství rozpoutají nevědomky čarodějnický proces, rozvrátí už tak rozdělenou vesnici a roztočí soudní mašinérii vedoucí ke krvavým koncům. Jednou spuštěná hysterie se sice tváří jako boj s ďáblem, ve skutečnosti ji však živí zcela jiné věci – strach jednotlivých lidí, skryté pocity viny, vyřizování účtů, touha po majetku druhého. A v jádru toho stojí milostný příběh farmáře Johna Proctora, jehož poměr s mladou služebnou, sirotkem Abigail Williamsovou, nejen poznamená jeho manželství a vede k obvinění jeho ženy, ale nakonec dožene před soud i jeho samého.

Millerova hra, které sugestivně spojuje drama společenské a milostné, je dnes považována za střed amerického dramatického kánonu a za pětašedesát let od svého vzniku nikdy neopustila světová jeviště.  Ačkoliv Miller psal Čarodějky ze Salemu jako záměrné podobenství odrážející hysterii mccarthismu v Americe 50. let, jeho obraz vnitřně nemocné komunity, která své problémy řeší paranoidním honem na fiktivního nepřítele, je aktuální stále. A neúprosná věta nesmiřitelného soudce Danfortha: Pochopte všichni jednu věc: člověk buď stojí na straně tohoto soudu, nebo musí být považován za jeho odpůrce, jiná cesta není!“ zní až nepříjemně povědomě.

Čarodějky ze Salemu na jeviště MdB uvede v překladu Kateřiny Hilské náš stálý host, režisér Mikoláš Tyc (Podivný případ se psem, Splašené nůžky), jehož inscenační tým tvoří Andrej Ďurík (scéna), Aneta Grňáková (kostýmy), Jiří Hájek (hudba), Adéla Stodolová (pohybová spolupráce) a Jan Šotkovský (dramaturgie). V hlavních rolích se objeví Petr Štěpán (John Proctor), Lenka Janíková (Elisabeth Proctorová), Jan Mazák (Místoguvernér Danforth), Barbora Goldmannová (Abigail Williamsová), Michal Isteník (Ctihodný kněz John Hale), Eliška Skálová (Mary Warrenová), Viktor Skála (Ctihodný kněz Parris), Zdeněk Junák (Giles Corey) a další. Premiéra inscenace se odehraje 10. a 11. února 2018 na Činoherní scéně MdB.

www.mdb.cz

Autor článku: Lenka Pazourková