18.05.2017 14:30

Dream Factory Ostrava: vážně i s humorem o ženách, politice a o smrti

Za necelé dva týdny startuje devátý ročník divadelního festivalu DREAM FACTORY OSTRAVA. Od úterý 30. května do neděle 4. června zaplní sály ostravských divadel, areál Dolu Hlubina a nově také bývalý hotel Palace činoherní soubory z Česka, Slovenska i Polska. Program stojí na třech základních liniích: Státnické, Nebeské a Genderově korektní. Uměleckou záštitu nad festivalem letos převzali herci Václav Neužil a Vladimír Javorský.

Devátý ročník se nese ve znamení cen, žáru a humoru a představí tři hlavní dramaturgické linie. Linie Státnická zahrnuje projekty politického a angažovaného divadla, kterým však nechybí ani humor, jak dokazuje například liberecká Atomová kočička dramatika a režiséra Tomáše Dianišky, čerstvého nositele titulu Talent roku v Cenách divadelní kritiky. Inscenace Studia Hrdinů Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny, která v pražské kavárně vzbudila polemické diskuze, režírovala Kamila Polívková a Stanislav Majer byl za titulní roli oceněn jako Herec roku. Hravá inscenace Divadla LETÍ Olga (Horrory z Hrádečku) získala hned dvě Ceny divadelní kritiky – Anna Saavedra jako autorka textu a Pavlína Štorková jako představitelka Olgy Havlové. A aby nebylo legrace příliš – z pražského Divadla X10 přijede existencionální Obchod na korze. V této inscenaci Jiřího Pokorného vyniká Roman Zach a Matěj Nechvátal.

Linie s názvem Nebeská zahrnuje především dva Spalovače mrtvol – „domácího“ z Divadla Petra Bezruče v režii Jakuba Nvoty a pražského, z Národního divadla, který bude uveden na slavnostním zakončení festivalu, v režii Jana Mikuláška. Diváci tak budou moci porovnat dva odlišné inscenační postupy a také herecké výkony Norberta Lichého a Martina Pechláta v roli Karle Kopfrkingla. Organizátoři chystají také projekci Herzova snímku s Rudolfem Hrušínským v hlavní roli. Diváci si Spalovače mrtvol užijí do třetice, tentokrát o sobotní půlnoci pod těžní věží na Hlubině. O smrti vážně i nevážně pojednává autorská inscenace Urna na prázdném jevišti Martina Čičváka z pražského Činoherního klubu. V této inscenaci září například Veronika Žilková či Ivana Uhlířová. Ze zahraničních inscenací do této linie patří Pomník v režii českého režiséra Jiřího Havelky. Ten ve vratislavském Teatru Lalek vytvořil inscenaci podle reportáže Mariusza Szczygeła o Otakaru Švecovi, staviteli Stalinova pomníku na Letné. A v neposlední řadě lze do této linie zařadit také zahajovací představení Vzkříšení z oblíbeného Dejvického divadla. Ivan Trojan, Martha Issová, Václav Neužil, to jsou jen tři jména hvězdně obsazené inscenace Michala Vajdičky.

Třetí linie se nazývá Genderově korektní a patří do ní například inscenace Nora. „Váhali jsme, kam inscenaci zařadit, jelikož podle nás nejspíš spadá také do předchozí dramaturgické linie, do linie Nebeské, protože ji režíroval božský režisér Jan Nebeský a vypovídá o smrti jednoho manželství,“ vysvětluje ředitel festivalu Tomáš Suchánek.
Další silnou hrdinkou linie je Antigona, kde v moderní inscenační úpravě Jana Friče opět exceluje, stejně jako v představení Olga (Horrory z Hrádečku) Pavlína Štorková. Genderově korektní linii doplňuje hudební inscenace Kar slovinského loutkaře Matiji Solceho a kapely Fekete Seretlek.
Tomáš Suchánek inscenaci popisuje takto: „Laškovně vypráví příběh Anny Kareniny, ale zároveň je pohřební hostinou, na které se sejdou smuteční hosté, tedy diváci, aby u panáka vodky zavzpomínali na tuto výjimečnou ženu. Jak je vidno, linie se nám zkrátka krásně prolínají a hranice se stírají.“

Silné zastoupení v letošním programu má také Brno – ze stále oblíbenějšího HaDivadla přijede Strýček Váňa v režii uměleckého šéfa Ivana Buraje. „I v tomto případě byla inscenace ověnčena, alespoň nominací na Cenu Thálie pro Roberta Mikluše za roli Astrova,“ dodává Suchánek.
Divadlo Husa na provázku přiveze Mrožkovo a Morávkovo Tango Macabre, kde v roli babičky Evženie září Jiří Pecha. Slovensko bude letos zastoupeno fascinující inscenací o touze po věčném mládí Portrét Doriana G. Dramatizace režiséra Mariana Amslera vycházející z necenzurované verze románu, kterou uvádí Slovenské komorné divadlo Martin ve slovenské premiéře. Život jako internetovou show ukáže Divadlo DPB z Bratislavy v inscenaci Boh je DJ. Vztah Čechů a Slováků rozeberou představitelé mladého autorského divadla Filip Teller a Pavol Seriš ve stand up comedy Čecháčci a Čoboláci. Nesmíme zapomenout ani na sobotní pohádkové odpoledne pro děti, ani na raritu letošního ročníku, kterou je divadlo pro jednoho diváka. Inscenace μSputnik bude na festivalu odehrána celkem 64krát!

A nabitá je i Ostravská sekce, zmínit lze alespoň premiéru inscenace Smíření Tomáše Vůjtka v režii Ivana Krejčího v Komorní scéně Aréna. Hudební složka festivalu letos bude také ryze ostravská - vystoupí kapela Patrika Děrgela a Michala Sedláčka EMA a nová kapela Pavly Gajdošíkové Tamala. Hudba hraje hlavní roli také v dokumentární inscenaci Busking Un/limited, která pojednává o hvězdách pražského pouličního umění.

Hrát se bude ve všech ostravských divadlech, novinkou letošního ročníku je navíc nová scéna v bývalém hotelu Palace v centru Ostravy. V industriálním prostoru Dolu Hlubina diváci již tradičně navštíví Kupelky, prostor pod těžní věží, Divadlo vědy, kinosály Laurel a Hardy, ale také nový prostor s názvem Sklípek.

Záštitu nad letošním ročníkem převzal primátor statutárního města Ostrava Ing. Tomáš Macura, uměleckou záštitu převzali herci Václav Neužil a Vladimír Javorský.

Kompletní program festivalu čítá přes třicet inscenací a je dostupný na www.dfov.cz.

Autor článku: Klára Šebestová