30.05.2017 11:10

Dream Factory Ostrava začíná

Za několik málo hodin startuje devátý ročník divadelního festivalu Dream Factory Ostrava. Na slavnostní zahájení, které proběhne ve středu v 19 hodin v Domě kultury města Ostravy, organizátoři pozvali oblíbené Dejvické divadlo s inscenací Vzkříšení. Závěr festivalu bude patřit Spalovači mrtvol Národního divadla Praha v režii Jana Mikuláška. Téměř všechna představení jsou již vyprodaná, zbývají poslední volné vstupenky.

Dnes začíná Dream Factory Ostrava. Již od roku 2009 na Severní Moravu přiváží ty nejlepší tuzemské inscenace i zahraniční hosty. Na letošní devátý ročník organizátoři připravili téměř třicet inscenací z Česka, Slovenska a Polska a jejich pozvání přijaly hvězdy jako Ivan Trojan, Vladimír Javorský, Veronika Žilková či Martha Issová. Většina představení je beznadějně vyprodaných, například vstupenky na Dejvické divadlo se prodaly téměř okamžitě. Zájemci však mají poslední šanci dostat se třeba na zakončovací představení Spalovač mrtvol pražského Národního divadla, jedno ze stěžejních představení letošního ročníku.

„Letos máme na festivalu hned dva Spalovače mrtvol – domácího z Divadla Petra Bezruče v režii Jakuba Nvoty a pražského, z Národního divadla, který bude uveden na slavnostním zakončení festivalu, v režii Jana Mikuláška. Diváci tak budou moci porovnat dva odlišné inscenační postupy a také herecké výkony Norberta Lichého a Martina Pechláta v roli Karla Kopfrkingla,” popisuje ředitel festivalu Tomáš Suchánek.

Pražské jevištní provedení známé novely Ladislava Fukse se výrazně liší od legendární filmové adaptace v hlavní roli s Rudolfem Hrušínským. Jan Mikulášek totiž příběh zasadil do současnosti a ani postava Karla Kopfrkingla v podání Martina Pechláta neodpovídá tomu, co divák doposud znal. Inscenace upozorňuje na groteskní rozklad lidské osobnosti a na latentní rasismus v každém z nás.

Diváci se kromě klasických činoherních představení mohou těšit také na méně obvyklé divadelní tvary - představení pro jednoho diváka μSputnik, dokumentární inscenaci o pouličních umělcích Busking un/limited nebo například autorské představení uprostřed trhu s ovocem s názvem Chuťovky.

Festival probíhá ve většině ostravských kamenných divadel, v areálu Provozu Hlubina a nově také v neopravené, běžně nepřístupné části hotelu Palace blízko zastávky Elektra. Již zmíněné Chuťovky mohou náhodné kolemjdoucí překvapit na Kuřím rynku v centru města.

www.dfov.cz

Autor článku: Klára Šebestová