22.09.2017 11:43

DVD s úspěšnými inscenacemi Baletu Národního divadla je na světě

Křest DVD se uskuteční na festivalu Zlatá Praha 29. 9. 2017 v rámci slavnostního večera Pocta Petrovi Zuskovi.

Kmotrem DVD bude známý český básník a písničkář Jaromír Nohavica, jehož působivou hudbu Petr Zuska použil ve své inscenaci Sólo pro nás dva. Petr Zuska zatančí v rámci večera s Terezou Podařilovou choreografii Route 50 vytvořenou pro finské Galapředstavení v srpnu roku 2016.

Balet Národního divadla vyslyšel dlouholeté volání veřejnosti po zaznamenání zdařilých inscenací z repertoáru souboru a následném vydání na DVD. Ve spolupráci s Českou televizí vzniklo dvojDVD s nejúspěšnějšími díly choreografa a režiséra Petra Zusky: BREL – VYSOCKIJ – KRYL / Sólo pro tři a Sólo pro nás dva. Součástí DVD je bonus, profilový dokument režiséra Martina Kubaly nahlížející nejen do Zuskovy profesní dráhy, ale i do soukromí tohoto významného českého tvůrce.

Dokument se jmenuje ‚Chvění Petra Zusky‘. Chvění proto, že celým životem Petra Zusky se táhne negativní i pozitivní chvění – jako tenká, červená niť. Během jednoho roku jsme s tímto umělcem strávili poslední chvíle, kdy byl patnáctým rokem uměleckým šéfem Baletu Národního divadla,“ popisuje natáčení dokumentu jeho režisér Martin Kubala a dodává: „Byli jsme svědky zkoušek i slavnostních premiér, nahlédli jsme do jeho rodinného zázemí. Podívali jsme se do naprosto neobydlených míst Slovenska, kde v bývalé chalupě svých rodičů Petr v létě relaxuje. Cestovali jsme společně po Finsku, Čechách i kanadském Montrealu.“

Petr Zuska přes 25 let tančil, jako choreograf vytvořil více než 50 baletních opusů pro domácí i zahraniční soubory. V pozici uměleckého šéfa Baletu ND působil bez přerušení 15 sezon, což je nejdelší souvislé funkční období v historii Národního divadla.

„Oněch patnáct let je pro mne vteřinou i věčností. Záleží jen na tom, z jakého úhlu se na to dívám. Pomyslný ocásek toho všeho – tedy posledních dvanáct měsíců Martin Kubala zdokumentoval. A zřejmě si dopředu někde ‚tam nahoře‘ v univerzu sám objednal, aby ten ‚ocásek‘ stál za to. A povedlo se. Zmíněné poslední období bylo pro mne skutečně náročné. Profesně, umělecky, ale i jinak všeobecně. Nicméně jsem to přežil a snad i úspěšně. I Martin to přežil a to veleúspěšně, neb se mu to podařilo skvěle natočit. Děkuji Ti, Martine!“ reaguje Petr Zuska.

www.narodni-divadlo.cz

Autor článku: Helena Bartlová

DVD s úspěšnými inscenacemi Baletu Národního divadla je na světě

Zprávy

18.10.2017

Ve věku 92 let zemřela dnes herečka Viola Zinková

Ve věku 92 let zemřela dnes ráno herečka Viola Zinková, bývalá manželka divadelního režiséra Jana Grossmana (1925-1993). ČTK to oznámil její přítel Jan Šmíd. Zesnulá působila v někdejším Divadle E. F. Buriana a často spolupracovala s rozhlasem.

18.10.2017

Pražské Quadriennale 2019 se po 12 letech vrátí na Výstaviště

Čtrnáctý ročník Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru se odehraje od 6. do 16. června 2019 v areálu pražského Výstaviště, kam se vrátí po 12 letech. Již první ročník PQ v roce 1967 proběhl na tomto místě v dnes již neexistujícím Bruselském pavilonu. PQ, které dlouhodobě mapuje a představuje nejnovější trendy scénografie i architektonické práce s divadelním prostorem, nabídne v roce 2019 tři soutěžní kategorie: Výstavu zemí a regionů, Výstavu divadelní architektury a prostoru a Studentskou výstavu.

17.10.2017

Divadlo Na Jezerce pokřtilo knihu a oslavilo tak 15. divadelní narozeniny

Patnáctiletá historie Divadelní společnosti Jana Hrušínského se vešla na 240 stran reprezentativní publikace, kterou pro své diváky připravili Jan Hrušínský a grafička Barbora Hrušínská jako narozeninový dárek. Slavnostní křest se uskutečnil v Divadle Na Jezerce v úterý 17. října. Výpravnou divadelní knihu pokřtili stálí spolupracovníci a podporovatelé Jezerky, profesor Martin Hilský, herec Jaroslav Dušek a režisér Jan Hřebejk.