25.10.2017 10:15

Festival autorského divadla Norma nabídne v Ostravě šest inscenací

Festival autorského divadla a současného umění Norma nabídne letos v Ostravě šest inscenací. Vystoupí například polský soubor Teatr Dramatyczny z Valdenburku s inscenací pro 12 účinkujících a smyčcový kvartet. ČTK to řekla Hana Halfarová, mluvčí ostravské galerie Plato, která festival pořádá společně s pražským divadlem Studio Hrdinů. V areálu Dolu Hlubina v Dolní oblasti Vítkovic se festival uskuteční 3. listopadu.

„Norma se letos dramaturgicky zaměří na přesahy k hudbě, nejdůsledněji k dílu skladatele Franze Schuberta. Program zahrne šest představení včetně dvou oceněných. Vrcholem bude performance polského souboru Teatr Dramatyczny pro dvanáct účinkujících a smyčcový kvartet,“ řekla.

Festival, který spojuje autorské pohybové a činoherní divadlo s výtvarným uměním, se vrací do Dolu Hlubina po dvou letech. Loni se konal v bývalém hobbymarketu Bauhaus. Letos se budou představení odehrávat hlavně ve Starých koupelnách od 16:30.

„Bude to maraton divadelně-hudebních vjemů, který přinese ojedinělý a intenzivní zážitek,“ řekl dramaturg Normy a umělecký ředitel Studia Hrdinů Jan Horák. V letošní dramaturgii je podle něj zřetelná linie variací na dílo Franze Schuberta, s nimiž se diváci setkají hned třikrát – v představení Síla zvyku brněnského HaDivadla, v multimediální performanci Erlkönig digital skladatelky Natálie Plevákové a v romantické kompozici polského souboru.

Kromě tří variací na Schuberta nabídne Norma performanci Pitch choreografa a tanečníka Jana Bárty, který festival zahájí. Autorkou další performance Vitální dialog je Vladimíra Večeřová, která ji vytvořila přímo na míru Normy. Stejnou výzvu v rámci této dramaturgické linky letos přijala i Natálie Pleváková. Třetí výraznou ženskou osobností festivalu je Tereza Hradilková se svým tanečním sólem Švihla – vítěznou performancí České taneční platformy 2017.

Norma se tradičně soustředí na autorské divadelní projekty, které vypovídají o trendech a tématech evropských tvůrců napříč generacemi i žánry. Festival je syntézou divadla a výtvarného umění jak v divadelních inscenacích, tak v performancích.

http://festivalnorma.cz/

Autor článku: ČTK: dvc, hj

Festival autorského divadla Norma nabídne v Ostravě šest inscenací

Festivaly

22.01.2018

Druhý ročník Festivalu Andreini ve Vile Štvanice

Nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten uvede o víkendu 10. a 11. 2. 2018 v pražské VILE Štvanice druhý ročník Festivalu Andreini, který přibližuje českému publiku tvorbu zapomenutého, ale přesto pro vývoj evropského barokního divadla zcela zásadního divadelního rodu Andreini. Na festivalu se představí také zahraniční hosté – německo-italské divadelní duo Bärbel Kandziora a Fabio Ambrosini.

18.01.2018

Mezinárodní festival Cirkopolis představí nový rozměr novocirkusových technik

Na pražském festivalu Cirkopolis zahraniční i čeští performeři předvedou, kam až lze posouvat fyzické i mentální hranice člověka. Pátý ročník mezinárodního festivalu zaměřeného na nový cirkus a jeho přesahy do ostatních uměleckých žánrů se letos odehraje na scéně PONEC – divadlo pro tanec a Paláce Akropolis, který akci pořádá společně s CIRQUEON-Centrum pro nový cirkus. Umělecký cyklus startuje v sobotu 11. února a potrvá do 17. 2. 2018.

10.01.2018

V Pardubicích budou k vidění nejlepší komedie z celé republiky

Východočeské divadlo bude od 22. do 29. ledna hostit již 18. ročník GRAND Festivalu smíchu. V hlavním programu pardubického týdne smíchu diváky opět čeká sedm nejlepších komedií, které v roce 2017 vznikly v českých divadlech. Další vynikající komediální představení budou moci zájemci zhlédnout v doprovodné části, v prologu či epilogu festivalu.