25.10.2017 10:15

Festival autorského divadla Norma nabídne v Ostravě šest inscenací

Festival autorského divadla a současného umění Norma nabídne letos v Ostravě šest inscenací. Vystoupí například polský soubor Teatr Dramatyczny z Valdenburku s inscenací pro 12 účinkujících a smyčcový kvartet. ČTK to řekla Hana Halfarová, mluvčí ostravské galerie Plato, která festival pořádá společně s pražským divadlem Studio Hrdinů. V areálu Dolu Hlubina v Dolní oblasti Vítkovic se festival uskuteční 3. listopadu.

„Norma se letos dramaturgicky zaměří na přesahy k hudbě, nejdůsledněji k dílu skladatele Franze Schuberta. Program zahrne šest představení včetně dvou oceněných. Vrcholem bude performance polského souboru Teatr Dramatyczny pro dvanáct účinkujících a smyčcový kvartet," řekla.

Festival, který spojuje autorské pohybové a činoherní divadlo s výtvarným uměním, se vrací do Dolu Hlubina po dvou letech. Loni se konal v bývalém hobbymarketu Bauhaus. Letos se budou představení odehrávat hlavně ve Starých koupelnách od 16:30.

„Bude to maraton divadelně-hudebních vjemů, který přinese ojedinělý a intenzivní zážitek," řekl dramaturg Normy a umělecký ředitel Studia Hrdinů Jan Horák. V letošní dramaturgii je podle něj zřetelná linie variací na dílo Franze Schuberta, s nimiž se diváci setkají hned třikrát - v představení Síla zvyku brněnského HaDivadla, v multimediální performanci Erlkönig digital skladatelky Natálie Plevákové a v romantické kompozici polského souboru.

Kromě tří variací na Schuberta nabídne Norma performanci Pitch choreografa a tanečníka Jana Bárty, který festival zahájí. Autorkou další performance Vitální dialog je Vladimíra Večeřová, která ji vytvořila přímo na míru Normy. Stejnou výzvu v rámci této dramaturgické linky letos přijala i Natálie Pleváková. Třetí výraznou ženskou osobností festivalu je Tereza Hradilková se svým tanečním sólem Švihla - vítěznou performancí České taneční platformy 2017.

Norma se tradičně soustředí na autorské divadelní projekty, které vypovídají o trendech a tématech evropských tvůrců napříč generacemi i žánry. Festival je syntézou divadla a výtvarného umění jak v divadelních inscenacích, tak v performancích.

http://festivalnorma.cz/

Autor článku: ČTK: dvc, hj