25.04.2017 15:26

Na festival Dream Factory Ostrava opět přijedou hvězdy Dejvického divadla

Blíží se devátý ročník Dream Factory Ostrava - největší přehlídky či­noherního divadla na severní Moravě. Festival letos začíná již 30. května a potrvá do 4. června. Slavnostně ho zahájí inscenace Dejvického divadla s názvem Vzkříšení, v hlavních rolích s Mart­hou Issovou, Václavem Neužilem a Ivanem Trojanem. 

Již podeváté se Ostrava na několik červnových dnů stane centrem české divadelní scény. Do měs­ta přijedou známé soubory z Česka, Slovenska i Polska. Diváci se mohou těšit například na brněnská divadla Husa na provázku nebo HaDivadlo, pražské Divadlo pod Palmovkou, Činoherní klub či dokonce na Národní divadlo Praha. Letošní ročník zahájí inscenace Dejvického divadla s názvem Vzkříšení. Slavnostní zahájení proběhne v Domě kultury města Ostravy.

Dramatizace povídek neznámého autora, takový je podtitul inscenace Vzkříšení. Oním neznámým autorem má být jakýsi Daniel Doubt. Ve skutečnosti však jde o kolektivní pseudonym samotného Dejvického divadla a na textu se kromě režiséra Michala Vajdičky a dramaturgyně Evy Sukové po­díleli přímo herci. Diváci v představení uvidí Marthu Issovou, Ivana Trojana, Václava Neužila, Hynka Čermáka a další členy i hosty dejvického souboru. Tvorbu režiséra a bývalého uměleckého šéfa Dejvického diva­dla Vajdičky mohou Ostravané znát již z dřívějších ročníků Dream Factory Ostrava. V roce 2012 festival zařadil do programu jeho inscenaci Ucpanej systém, o rok později pak neméně populární komedii A. P. Čechova Racek.

Kromě herců Dejvického divadla na festival přijede také Veronika Žilková, Ivana Uhlířová, Stani­slav Majer, Roman Zach, Vladimír Javorský, Ondřej Pavelka, Jiří Pecha a mnoho dalších osobnos­tí české divadelní scény.

Festivalový program bude probíhat ve většině ostravských kamenných divadel či v industriálním areálu Provozu Hlubina a Dolní oblasti Vítkovice. Letos navíc přibude přímo v centru města nová scéna s názvem Palace.

www.dfov.cz

Autor článku: Klára Šebestová

Na festival Dream Factory Ostrava opět přijedou hvězdy Dejvického divadla

Festivaly

22.05.2018

Do Brna se sjíždí mladí cirkusoví nadšenci, aby zahájili Freš Manéž

Čtyři dny společných tréninků, cirkusové i necirkusové workshopy, pohybové a sociální hry, zkrátka artisti na zemi i ve vzduchu. Akce s názvem Freš Manéž, konaná na začátku června, představuje jedinečný prostor pro mladé přívržence nového cirkusu.

21.05.2018

Mezinárodní divadelní festival Bez hranic slibuje letos nejen skvělé divadelní zážitky

Již po osmadvacáté bude česko-polské souměstí Český Těšín a Cieszyn patřit divadlu. Od středy 23. května do pátku 1. června se zde bude konat další ročník nejstaršího porevolučního divadelního festivalu v Československu Bez hranic. Diváci budou moci vybírat z pestrého programu, v němž hlavní tón udávají úspěšná divadelní představení z Česka, Polska a Slovenska a zajímavě jej doplňují jedinečná hudební vystoupení.

21.05.2018

Cirk La Putyka, Spitfire Company či VerTeDance rozehrají piazzettu Národního divadla

Multižánrový festival Praha Žije Hudbou představí od čtvrtka 7. do soboty 9. června 2018 celkem 200 umělců na pěti hudebních scénách a více než 40 buskerpointech. Výrazně se letos rozšíří i divadelní program, který bude mít svou samostatnou scénu na náměstí Václava Havla. Návštěvníci se mohou těšit na soubory  Cirk La Putyka, Spitfire Company, VerTeDance & Beata Hlavenková, Studio DAMÚZA, Hand to Violin, Divadlo Continuo či performera Jakuba Urbana.