06.10.2016 14:48

Festival Janáček Brno zahájí Káťa Kabanová na vodní hladině

Inscenace Káti Kabanové založená na symbolice a vizuální atraktivitě vody v pátek zahájí festival Janáček Brno. Hladina s proměnlivými dřevěnými lávkami a ostrovy pokryje celé jeviště Janáčkova divadla. Technicky mimořádně náročná scénografie vyžaduje 15.000 litrů vody, 700 litrů se denně odpaří, proto je nutné hladinu dopouštět, vodu chemicky ošetřovat, každodenně kontrolovat její čistotu i teplotu.

V režijní koncepci uznávaného Roberta Carsena hladina jednak znázorňuje řeku Volhu, v jejíchž vlnách nakonec titulní postava nachází smrt, ale zároveň má vyvolávat pocit nekonečného prostoru a dostává další symbolické významy. „Voda dokáže lidi spojovat, ale také oddělovat, izolovat,“ řekl dnes novinářům dvaašedesátiletý Kanaďan Carsen. Jeho „vodní“ Káťu Kabanovou už měli možnost vidět na mnoha předních scénách v Evropě včetně milánské La Scaly, v Brně však nejde jen o další reprízu putovní produkce, ale o zcela nové nastudování, které zůstane na repertoáru Národního divadla Brno i do budoucna.
Leoše Janáčka dnes Carsen označil za svého nejoblíbenějšího skladatele. „A neříkám to jen proto, že jsem v Brně,“ uvedl uznávaný režisér. Zdůraznil Janáčkovu autenticitu, osobitost a odvahu komponovat po svém, bez ohledu na to, co si mysleli současníci. „Když pak posloucháme další skladatele 20. století, slyšíme, kolik se toho od Janáčka naučili,“ doplnil Carsen.
Roli Káti v inscenaci ztvární Pavla Vykopalová, Borise zpívá dánský tenor Magnus Vigilius. Eva Urbanová dostala negativní úlohu Kabanichy. „Jako žena, jako Eva Urbanová, Kabanichu nenávidím, ten její charakter, ale zase se to dá hezky zahrát. Tady lze pořád přidávat na herectví, být stále více zlá, nedá se to přehnat,“ uvedla Urbanová.

Páté bienále Janáček Brno potrvá do 18. října. Prodány jsou zatím tři čtvrtiny vstupenek na festivalové akce, zájem je větší než při minulém ročníku. „Cílem festivalu je to, abychom dokázali českému i zahraničnímu publiku ukázat Janáčka v jiných, různých interpretacích,“ řekl umělecký šéf opery pořádajícího Národního divadla Brno Jiří Heřman.

http://www.janacek-brno.cz/ 


Autor článku: ČTK: Jan Tomandl, dr

Festival Janáček Brno zahájí Káťa Kabanová na vodní hladině