28.06.2016 14:46

Festival KoresponDance ukáže ve Žďáru současný tanec

Pod širým nebem i v prostorách zámku Kinských ve Žďáru nad Sázavou se uskuteční mezinárodní taneční festival KoresponDance 2016. Od 8. do 10. července ukáže práci jak začínajících umělců, tak těch, kteří jsou již etablovaní na mezinárodní scéně, mnozí se v Česku představí poprvé. Tématem letošního ročníku je tanec a scénografie, pořadatelé k tomu využívají genius loci místa proslaveného barokní architekturou Jana Blažeje Santiniho-Aichla, řekla dnes novinářům ředitelka festivalu, choreografka Marie Kinsky.

„Dlouhodobě se zabýváme propojením tance s jinými obory. Spolupracujeme s galeriemi a spojujeme tanec s výtvarným uměním. Aktuálně rozvíjíme projekty, které jsou zaměřené na tanec a architekturu a scénografie je jejich součástí. Scénografie a pohyb je téma, jež hodně obohacuje pohled na tanec a výborně tak zapadá do filozofie festivalu, který diváky láká na nové pohledy na tanec,“ řekla Kinsky.

Festival přiveze umělce ze 14 zemí. Belgická choreografka a tanečnice Marie Goeminneová uvede představení Lostbox, v němž se zaměřuje na tělo a pohyb v minimálním prostoru Krabice. Pro představení využívá netradiční prostor kabinetu kuriozit Muzea nové generace, které rodina Kinských na zámku otevřela loni před zahájením festivalu. Rodina Kinských poskytuje na svém zámku umělcům tvůrčí zázemí pět let.
Ještě déle je Marie Kinsky propojena s Centrem choreografického rozvoje SE.S.TA sídlícím v Praze, jehož cílem je podpořit v Česku rozvoj současného profesionálního tance v mezinárodním kontextu. Centrum vzniklo před 16 lety. Za budování mostů mezi francouzskou a českou kulturou loni Kinsky dostala francouzský Řád umění a literatury.

Na festival se letos do Žďáru vrací španělský tanečník Jordi Galí. Ve své inscenaci s názvem T zkoumá vztahy mezi tělem a předměty, jako jsou dřevěný rám, kámen nebo pneumatika. „Základem mojí práce je gesto, pohyb, hledám cestu, jak to gesto zmizí a co je jeho výsledkem,“ řekl dnes v Praze novinářům. Na zámku v Troji uvedl své představení Nebe. Českou scénu zastoupí třeba Halka Třešňáková či Pierre Nadaud.
Některé projekty festivalu spoluvytvářeli i obyvatelé Žďáru, kteří zatím neměli se současným tancem mnoho zkušeností. „Je to pro nás způsob, jak ukázat lidem, že si tanec může užít opravdu každý,“ dodala Kinsky.

http://www.korespondance.cz/ 


Autor článku: ČTK: hrm, jw

Festival KoresponDance ukáže ve Žďáru současný tanec