13.02.2017 10:54

Festival Modrý kocour v Turnově nabídne letos i divadelní dílny

V Turnově na Semilsku vrcholí přípravy na 22. ročník multižánrového divadelního festivalu Modrý kocour. Zájem o přehlídku s každým rokem roste, loni se její návštěvnost podařilo zvýšit o 80 procent a představení vidělo bezmála 1700 diváků. V podobný úspěch věří pořadatelé i letos. Vedle 23 divadelních představení se poprvé uskuteční i divadelní dílny, řekl ČTK ředitel festivalu Mario Kubaš.

"Divadelních dílen je v Česku poměrně dost, my jsme ale vsadili na úplná esa. Jednu dílnu vede turnovák Michal Samir, který vyučuje herectví na prestižní londýnské škole Drama Centre London. Podařilo se nám ho přemluvit, aby přijel do Turnova," řekl Kubaš. Lektorem technické dílny bude přední český divadelní light designér Martin Špetlík, který spolupracuje s divadly nejen v Evropě, ale i v Americe a Asii.

Modrý kocour nabídne od 22. do 26. února amatérská i profesionální divadla, experimenty, komedie, dramata, ale i představení pro děti. V programu se mimo jiné představí náchodský soubor D.R.E.D. nebo pražský soubor OLDstars. Pražské divadlo Kartel přiveze autobiografický příběh útěku ze Sýrie, který zpracovalo se syrským uprchlíkem Hamzou Nassibem. "Hamza Nassib v představení sám vystupuje a samozřejmě přijede, moc se na něj těšíme. Divadlo je nejlepší platforma pro diskusi nad celospolečenskými otázkami," uvedl Kubaš.

Velkou událostí bude podle ředitele návrat souboru Nejhodnější medvídci, jehož divadelní texty píše René Levínský. "René je člověk neobyčejné inteligence a humoru. Jeho texty jsou spanilými jízdami neotřelé kreativity. Reného scénáře se dostaly i na plátna českých kin, v současnosti se hraje s úspěchem v Národním divadle jeho hra Dotkni se vesmíru a pokračuj. Do Turnova přivezou Nejhodnější medvídci představní Poincarého domněnka, které odkazuje k jednomu geniálnímu matematikovi. Bude to chytré, ztřeštěné a navýsost originální. Jako vždy," řekl Kubaš.

http://www.festival-modry-kocour.cz/

Autor článku: ČTK: Leona Vacková, kš

Festival Modrý kocour v Turnově nabídne letos i divadelní dílny

Festivaly

22.05.2018

Do Brna se sjíždí mladí cirkusoví nadšenci, aby zahájili Freš Manéž

Čtyři dny společných tréninků, cirkusové i necirkusové workshopy, pohybové a sociální hry, zkrátka artisti na zemi i ve vzduchu. Akce s názvem Freš Manéž, konaná na začátku června, představuje jedinečný prostor pro mladé přívržence nového cirkusu.

21.05.2018

Mezinárodní divadelní festival Bez hranic slibuje letos nejen skvělé divadelní zážitky

Již po osmadvacáté bude česko-polské souměstí Český Těšín a Cieszyn patřit divadlu. Od středy 23. května do pátku 1. června se zde bude konat další ročník nejstaršího porevolučního divadelního festivalu v Československu Bez hranic. Diváci budou moci vybírat z pestrého programu, v němž hlavní tón udávají úspěšná divadelní představení z Česka, Polska a Slovenska a zajímavě jej doplňují jedinečná hudební vystoupení.

21.05.2018

Cirk La Putyka, Spitfire Company či VerTeDance rozehrají piazzettu Národního divadla

Multižánrový festival Praha Žije Hudbou představí od čtvrtka 7. do soboty 9. června 2018 celkem 200 umělců na pěti hudebních scénách a více než 40 buskerpointech. Výrazně se letos rozšíří i divadelní program, který bude mít svou samostatnou scénu na náměstí Václava Havla. Návštěvníci se mohou těšit na soubory  Cirk La Putyka, Spitfire Company, VerTeDance & Beata Hlavenková, Studio DAMÚZA, Hand to Violin, Divadlo Continuo či performera Jakuba Urbana.