23.10.2017 17:24

Festival studentských divadel v Celetné posedmé

Od 27. do 29. října proběhne v pořadí již sedmý ročník Festivalu studentských divadel v Celetné, kde se představí nejen část stávajícího repertoáru OLDstars, ale také absolventi OLDstars - studenti katedry činoherního herectví pražské DAMU nebo děti z Dismanova Rozhlasového Dětského Souboru, ze kterého před patnácti lety vznikli i samotní OLDstars. Spolupráce skupiny s Divadlem v Celetné je tradiční, kromě festivalu vznikla v roce 2014 inscenace Tvář v ohni přímo pro prkna Divadla v Celetné.

Divadelní sezóna 2017/2018 znamená pro pražskou studentskou uměleckou skupinu OLDstars z. s. 15 let existence. S heslem: „Máme občanku, ale dospělí ještě nejsme!“ zahajují aktuální sezónu sedmým ročníkem Festivalu studentských divadel v Celetné.  „Jako soubor už nejsme v plenkách, naučili jsme se jezdit na kole a dokonce jsme možná i překročili problematické období puberty. Dospělí, ale pořád ještě nejsme, pořád se máme mnoho co učit,“ říká s úsměvem Julie Ondračková, osmnáctiletá šéfka PR, „někdy taky potřebujeme podat pomocnou ruku, aby nás třeba nepřejel autobus.“ směje se. OLDstars mají pro nadcházející jubilejní sezónu velké plány.

První sezónní výkop proběhl už na samém začátku září, kdy se ve sklepní zkušebně HarOLD v pražských Vršovicích odehrála premiéra švédského gay monodramatu Po Frederikovi v hlavní roli s Matyášem Řezníčkem, odrostlým členem OLDstars, čerstvým absolventem DAMU a nově členem Činohry Národního divadla.

OLDstars z. s. je studentská umělecká skupina, kterou za 15 let fungování prošlo přes 300 studentů, kteří se věnovali a na platformě OLDstars se rozvíjeli nejen v herectví, ale také ve scénografii, dramaturgii, režii či divadelní produkci, na repertoáru se objevilo na 200 inscenací, proběhlo 13. ročníků divadelních festivalů a byly uskutečněny tři kočovné cesty po českých městech a památkách s inscenacemi Balada pro banditu, Sen noci svatojánské, nejčerstvěji se pak letos v srpnu uskutečnilo turné „ROADMEO aneb Mor na ty vaše rody“, které přivezlo na deset míst po Čechách inscenaci Romeo a Julie. Z větších projektů, které byly za 15 let zrealizovány, stojí určitě za zmínku dokudrama o soudním procesu s vedoucími tábora v Osvětimi Přelíčení založené na textu Petra Weisse nebo projekt „Ledárny“, který v roce 2009 site-specific představením Deus ex machina pod vedením Zuzany Horákové a Jakuba Štěpána zpřístupnil veřejnosti prostory branických ledáren a prezentoval sérii performancí v centru Prahy. OLDstars se každý rok účastní studentských divadelních přehlídek, opakované úspěchy sklízí například na turnovském Modrém Kocourovi, je pravidelně součástí Noci divadel nebo Žižkovské noci. Letos se pod OLDstars opět otevírá„D studio OLDstars“, divadelní studio pro děti ve věku 10 – 13 let. S OLDstars rádi spolupracují i profesionálové – inscenaci na repertoáru sklepního divadla má například herečka Ljuba Krbová (inscenace To všechno ona), Elizaveta Maximová (Natašin sen), nebo Vašek Matějovský (Kupec Benátský).

http://oldstars.cz/
http://www.divadlovceletne.cz/

Autor článku: Nicol Hrabovská

Festival studentských divadel v Celetné posedmé

Amatérské divadlo

22.05.2018

9. ročník Vršovického festivalu talentů – Divadelní defilé paradigmat existenciální filozofie

Letošní ročník nabízí zcela novou obsahovou a formální rovinu pedagogické a divadelní činnosti našeho Studia. Poprvé se všechny věkové kategorie cíleně zaměřily na univerzální lidské témata naší existence, které autorsky zpracovaly do samostatných divadelních představení s jednotnou formou malého obchůdku – kiosku. Vznikla tak mozaika generačních pohledů, či postojů konkrétní kohorty mladých lidí vůči základním životním otázkám.

19.05.2018

Týden uměleckého vzdělávání představí amatérskou tvorbu

Po celé republice dnes začíná Týden uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby. Jeho cílem je upozornit na rozmanitost uměleckého vzdělávání a na aktivity těch, kdo se umělecké tvorbě věnují jako amatéři. Každý ročník týdne má svou tvář, vybranou osobnost ze světa české kultury, pro rok 2018 se jí stal houslový virtuóz Pavel Šporcl.

16.05.2018

Workshopy Divadelního Pikniku Volyně 2018

Přinášíme vám nabídku seminářů na letošním Divadelním Pikniku Volyně. Přehlídka mění svou koncepci, termín i parametry. Nově proběhne v prvním prázdninovém týdnu od 29. června do 7. července 2018, nabídne více inscenací v hlavním programu, rozmanitý doprovodný program a tábor pro děti. Díky rozšíření přehlídky vznikne i jedinečný prostor pro komplexní vzdělávání zaměřené výhradně na činohru a hudební divadlo.